Polska w świecie podatków

Parę dni temu ukazał się ranking państw dotyczący łatwości płacenia podatków w różnych krajach świata.

Ranking przygotowany z udziałem Banku Światowego pokazuje, że Polska jest na 113 miejscu na świecie i na 30 miejscu w Europie…. Za nami z europejskich państw gorzej jest tylko w Czechach i Bułgarii. W Polsce przeciętna firma na wyliczenie podatków potrzebuje rocznie 286 godzi. Liderem rankingu jest San Marino z 52 godzinami. Przed nami są choćby nasi sąsiedzi Estończycy (81 godzin), Litwini (175), Słowacy (207). Mało pocieszające jest, że Czesi potrzebują aż 413 godzin a Bułgarzy 454….

Ranking spowodował, że zaczęłam się zastanawiać, jaki jest ten nasz polski system podatkowy.

Podatki płacą firmy a także obywatele. Ranking skupiał się na tych podatkach płaconych przez firmy.

Dwa najważniejsze podatki to podatek dochodowy oraz VAT.

Podatki dochodowe mamy też dwa, firmy są podzielone, bowiem ze względu na formę prowadzenia działalności. Osoby prawne, czyli spółki z o.o. czy spółki akcyjne płacą podatek dochodowy od osób prawnych, wg ustawy, na którą potocznie mówi się CIT. Przedsiębiorcy, którzy założyli spółki osobowe (np. cywilna, komandytowa, jawna, partnerska) albo prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą płacą podatek dochodowy od swojego udziału w spółce na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, potocznie nazywanej PIT. To dokładnie ta sama ustawa, na podstawie, której prawie każdy z nas się rozlicza.

Innymi słowy przedsiębiorcy wybierając formę prowadzenia działalności „wybierają” która ustawa będzie stosowana przy opłacaniu przez nich podatków dochodowych

Podatek dochodowy płaci się w Polsce przeważnie od osiągniętego dochodu. Co oznacza, że od zsumowanych wszystkich przychodów firmy odejmuje się koszty, jakie zostały poniesione (oczywiście tylko te, które ustawa pozwala potrącić?.

Stawki podatku w obu tych ustawach są różne:

– podatek od dochodów osoby prawnej wynosi 19%

– natomiast podatek osób fizycznych w większości przypadków jest podatkowany wg skali.

Pisząc w dużym uproszczeniu, dochód roczny przypadający na wspólnika, jeśli nie przekroczy kwoty 85.528 zł to podatek wynosi 18%, nadwyżka powyżej tego progu jest opodatkowana 32%.

W ustawie PIT możliwe są różnego rodzaju odliczenia. Podatek może, więc być niższy.

Jest też możliwość opłacania podatku z sposób liniowy. Jeśli przedsiębiorca spełni kryteria zapłaci również 19% jak osoba prawna.

Osoby fizyczne mają też możliwość korzystania z karty podatkowej albo ryczałtu ewidencjonowanego.

Jak widać według prawa podatkowego firma firmie nie równa… Podatki płaci się różne.

Dodatkowo osoby prawne mają obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych, nazywanych powszechnie pełną księgowością. Niektóre spółki osobowe i oczywiście osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą stosować mniej skomplikowaną księgowość w postaci prowadzenia książki przychodów i rozchodów. Jeśli ich obrót przekroczy 1.200.000 euro będą musieli przejść na pełną księgowość.

Ci, którzy wybiorą ryczałt ewidencjonowany muszą ewidencjonować tylko przychody, płacą zryczałtowaną kwotę podatku od osiąganego przychody. A ci, którzy mogą wybrać kartę podatkową nie muszą prowadzić żadnych ewidencji, ich podatek jest z góry określony w ustawie.

Od paru lat w trakcie roku nie ma obowiązku składania deklaracji miesięcznie do urzędu, jest natomiast obowiązek comiesięcznego (ew., co kwartalnego) obliczaniu podatku i odprowadzania go na konto urzędu.

Tak, że obowiązki biurokratyczne też znacznie się różnią w zależności od rodzaju firmy….

Oczywiście, każda firma zatrudniająca pracowników jest również płatnikiem podatku, który musi pobrać z ich pensji i odprowadzić do kasy państwa… Podobnie zresztą jak i składek ZUS…

Oprócz podatków dochodowych w Polsce jest również dość powszechnie płacony przez firmy podatek VAT. Tu nie ma zróżnicowania, co do formy prowadzenia działalności.

Podatek VAT – jest podatkiem pośrednim, jest opłacany od każdej transakcji. Ale firma płacąca ten podatek jest w pewien sposób „pośrednikiem” pobiera go bowiem od kupującego i odprowadza do urzędu skarbowego.

Przeciwnie do podatku dochodowego, który jest podatkiem bezpośrednim, zależnym od dochodu firmy i „we własnym imieniu” jest przelewany do US.

VAT płacą wszystkie firmy, które przekroczą próg – na ten moment jest to 150.000 zł sprzedaży rocznie. Ranking Polski wskazuje, że nie może być tak łatwo jak się na razie mogłoby wydawać.

Są, bowiem firmy, które muszą opłacać podatek VAT od pierwszej sprzedaży. A jeśli działalność rozpoczną w trakcie roku muszą przeliczyć limit proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności….

Są również firmy, które są zwolniono podmiotowo z płacenia VAT – np. banki, jeśli świadczą tylko usługi bankowe, czy firmy ubezpieczeniowe.

Dla celów tego podatku trzeba prowadzić dodatkowe ewidencje: rejestr sprzedaży, rejestr zakupu, a także składać, co miesiąc (lub kwartał) deklarację VAT-7. Przy przekroczeniu limit sprzedaży dla osób fizycznych powstaje jeszcze obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

W ustawie od VAT znajdują się również przepisy o podatku akcyzowych. Jest, więc kolejny podatek, który firmy muszą opłacać. Nie dotyczy on jednak wszystkich, tylko tych, którzy sprzedają konkretne rodzaje towarów. Wszystkim nam znana jest akcyza przede wszystkim od samochodów. Mówi się tez często o akcyzie od papierosów czy alkoholu. Płaci się ją również od paliw i energii.

To nie wszystkie jednak podatki, które czekają na polskiego przedsiębiorcę. Dość powszechnie jest opłacany podatek o nieruchomości, podatek od środków transportu, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek rolny, podatek leśny czy niedawno wprowadzony podatek od wydobycia niektórych kopalin….

Samo wymienienie zupełnie podstawowych zasad naszego systemu podatkowego zajęło mi całkiem sporo czasu. A co dopiero wgłębienie się w szczegóły wszystkich tych podatków, wzajemnych zależności, wyjątków, szczegółów. Jak do tego dołożyć jeszcze prawo Unijne, które jest nadrzędne nad prawem polskim naprawdę potrzeba masę czasu poświecić, żeby to wszystko ogarnąć. Prawdę powiedziawszy zaczęłam nie wierzyć, że te 286 godziny wystarczą….

Polski ustawodawca nie chce też polskim firmą za bardzo pomóc. Nasze prawo podatkowe jest bardzo nie jednoznaczne. Jest masę różnych interpretacji. Zdarzają się też takie wzajemnie wykluczające.

Cud uważam, że Polakom chce się w tym wszystkim jeszcze błądzić. Ryzykować, działać po omacku. Wielu, tych większych, jednak ucieka z podatkami do innych krajów, tych bardziej przystępnych.

A ci, którzy zostają mają gorsze warunki. Szkoda…

Reklamy

3 Komentarze Dodaj własny

 1. Serwis , a także oferowany system to nowość.

  Polubienie

  1. Co za bzdury???? Jaki podstęp???? Jakie 60 mln Polaków???? Niestety tyle nas jeszcze nie ma a co dopiero tych co płacą podatki….
   Elektroniczne wysyłanie deklaracji to fajna rzecz, jedna z tych które naszym rządzącym się udało. Podstępu nie widzę, postęp jak najbardziej.

   Polubienie

 2. Interesujący blog, bardzo przydatne informacje. Z przyjemnością dodaję go do obserwowanych. Faktycznie szkoda, że tak wielu Polaków jest zmuszonych do emigracji.
  Być może zainteresuje Cię nasz program partnerski? Ma najlepsze prowizje w tej branży. Jeśli tak to podsyłam link:
  http://record.partners.easy-forex.com/_iHji1ZCGHOJMXFsv85XFkmNd7ZgqdRLk/1/
  Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s