Pity 2014

Coraz bliżej końca roku, zbliża się, więc i dzień rozliczenia PITów rocznych.

Jest łatwiej niż kiedyś, teraz mamy druki w Internecie, rubryki same się przeliczają jak przepiszemy dane z PIT-11 od naszego pracodawcy. Druki są darmowe, choć przeważnie wymuszają konkretną fundację, której musimy pomóc żeby móc z takiego druku skorzystać.

Możemy też skorzystać z programu, który upowszechniło Ministerstwo Finansów e-deklaracje.pl. Taki formularz możemy wysłać elektronicznie, nawet wtedy, gdy nie posiadamy podpisu elektronicznego. Autentyczność „podpisu” jest weryfikowana na podstawie danych umieszczonych przez nas w PITach w poprzednich latach.

Minęły, więc już po części te czasy, gdy wielu Polaków szukało znajomych, którzy za nich rozliczyliby PITa. Nie ma też już (mam nadzieję) kolejek w urzędach chętnych, którzy chcą PITa złożyć, a urzędnicy od razu go weryfikują, czy jest prawidłowo przeliczony. Nie dajemy też zarobić Poczcie Polskiej wysyłając tony formularzy w ostatnim dniu kwietnia.

Jak ktoś pracuje w jednej firmie na etacie, nie ma konieczności rozliczania się w PIT z małżonkiem i nie korzysta z ulg, wtedy w ogóle PITa składać nie musi, jak złoży pracodawcy oświadczenie (PIT-12) to zakład pracy sam go rozliczy. Dla PIT za rok 2014 możemy złożyć oświadczenie do 9 stycznia 2015 (chyba, że wasz zakład pracuje w sobotę 10 stycznia, to wtedy też można PIT-12 złożyć w kadrach czy wysłać pocztą).

A tu jeszcze szykuje się kolejna rewolucja. PIT za rok 2014 będzie mógł być automatycznie wypełniony w systemie tworzonym przez Ministerstwo Finansów. Na razie nie jestem jednak w stanie podać więcej szczegółów w tym temacie. Mam nadzieję, że niedługo będzie wiadomo coś więcej, o czym chętnie napisze.

O czym więc musimy pamiętać na początku nowego roku:

– 9 styczeń to termin złożenia pracodawcy PIT 12, dzięki któremu zakład pracy złoży w naszym imieniu PIT roczny. Nie będziemy wiec musieli składać dodatkowych PITów rocznych, chyba, że będziemy chcieli to zrobić (np. rozliczyć 1% podatku na rzecz jakiejś fundacji). Mamy prawo później skorygować swoje zeznanie roczne.

– do 2 lutego 2015 rozliczają się prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się formie karty podatkowej albo ryczałtu ewidencjonowanego (PIT 16A, PIT-28)

– do 2 marca 2015 pracodawca wypełnia i przesyła pracownikowi oraz do urzędu skarbowego PIT-40 za pracownika, który złożył PIT-12. Taki pracownik nie otrzymuje już druku PIT-11

– też 2 marca 2015 mija termin przygotowania dla pracowników i urzędu PIT-11, czyli informacji o osiągniętych przychodach i kosztach przez pracownika w roku 2014

– do 30 kwietnia 2015 każdy z pracujących, za którego zakład nie złożył PIT-40, powinien złożyć PIT roczny zawierający wszystkie dochody opodatkowane wg skali podatkowej w roku. Najpopularniejszy druk to PIT-37. A dla prowadzących działalność gospodarczą PIT 36 albo 36L Robimy to na podstawie otrzymanych PIT-11 i innych informacji otrzymanych od zakładów pracy, albo innych instytucji (urząd pracy, ZUS)

– do 30 kwietnia 2015 należy też złożyć deklarację o ewentualnych dochodach z tytułu sprzedaży nieruchomości (PIT-39)                ,lub dochodach kapitałowych (papiery wartościowe, udziały w spółkach, dochody zagraniczne -PIT-38)

Z roku na rok rozliczenie roczne jest łatwiejsze też z innych powodów, tych, które cieszą nas już znacznie mniej…. Coraz mnie jest ulg, które możemy w naszym PIT rozliczyć.

Największa, zapewne najczęściej wykorzystywana, a zapewne nie jest kojarzona w ogóle z ulgami to wspólne opodatkowanie małżonków. Jeśli chcemy z niej skorzystać nie możemy spóźnić się ze złożeniem PIT – przekroczenie, bowiem terminu 30 kwietnia, oznacza brak możliwości wspólnego opodatkowania. Ważne jest to dla tych rodzin, gdzie jednak osoba nie pracuje, albo zarobki jednej osoby mieszczą się w wyższym progu a drugiej w niższym (granica to dochód w wysokości 85.528 zł na osobę). Wspólne opodatkowanie pozwala obniżyć podatek od dochodów osoby więcej zarabiającej. A jeśli jedna osoba nie pracuje można odzyskać ulgę podatkową – od lat wynosi ona 556,02 zł. Podobną kwotę możemy odliczyć, jeśli jesteśmy rodzicem samotnie wychowujących dziecko, które nie skończyło 25 lat, uczy się i nie zarabia powyżej kwoty wolnej od podatku

Tu warto pamiętać, że jeśli dochody jednego z małżonków są opodatkowane 32% podatkiem może on złożyć w zakładzie pracy oświadczenie, że będzie się rozliczał wspólnie z małżonkiem, którego dochody są niższe, i wtedy pracodawca ma obowiązek nie pobierać 32% zaliczek na podatek tylko 18%. A to oznacza, że nie nadpłacimy w ciągu roku podatku i nie będziemy musieli potem czekać na jego zwrot.

Kolejną często wykorzystywaną ulgą jest ulga na dzieci. I tu mamy dość istotne zmiany, obowiązujące właśnie od zeznań za rok 2014. W poprzednich latach często było tak, że rodzinom brakowało podatku żeby móc odliczyć całą ulgę na dzieci i ona przepadała. Rozliczając się za rok 2014 mamy tu zmianę na lepsze. Bowiem jeśli z naszych dochodów były pobierane składki na ubezpieczenie społeczne i/lub składki na ubezpieczenie zdrowotne możemy się ubiegać o kwotę ulgi na dzieci, która nie zmieściła się w wysokości zapłaconego przez nas podatku. Zostanie nam przyznany zwrot do wysokości sumy zapłaconych przez na wyżej wspomnianych składek.

Ulga na dzieci w roku 2014 została podniesiona i wynosi rocznie:

– na pierwsze dziecko 1112,04 zł (gdy małżeństwo zarobiło powyżej 112.000 zł i mają tylko jedno dziecko wynosi 0 zł)

– na drugie dziecko również 1112,04 zł

– na trzecie dziecko – 2000,04 zł

– na czwarte i każde kolejne dziecko 2700 zł

Trzeba pamiętać, że ulga jest rozliczana miesięcznie – gdy urodziło nam się kolejne dziecko, to otrzymamy ulgę od miesiąca urodzenia. A jeśli ukończyło 25 lat to ulga przysługuje do miesiąca, w którym były urodziny dziecka (oczywiście, jeśli spełniało wszystkie inne warunki)

Trochę się widzę rozpisałam, o innych ulgach i związanych, z pitami rocznymi tematach napiszę kolejnym razem.

5 Komentarzy Dodaj własny

  1. Jak to się dobrze składa! W tym roku przegapiłam możliwość rozliczania przez pracodawcę więc każda podpowiedź jest dla mnie na wagę złota! Dzięki! 😉

    Polubienie

    1. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, pisz śmiało 😉

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s