Kwota wolna od podatku

Dużo się ostatnio mówi o kwocie wolnej od podatku. Sporym zaskoczeniem było dla mnie, gdy zauważyłam, że nie wszyscy wiedzą czym ona w ogóle jest.

W ostatnich kampaniach wyborczych politycy kusili wyborców znacznym zwiększeniem kwoty wolnej od podatku. Można by sądzić, że obietnica jej zwiększenia była skutecznym argumentem, obiecujący wybory wygrali.

Dzisiaj wydaje mi się jednak, że wcale tak nie musiało być. Zwyczajni ludzie nie zawsze wiedzieli czym ona jest…. Czymś co można otrzymać, ale jak, kiedy, od kogo, ile?

Parę słów więc wyjaśnienia.

Obecne przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli podatku między innymi od wynagrodzeń pracowników zawierają zapisy, że człowiek zarabiający w ciągu roku zaledwie 3.089 zł nie musi od tej kwoty płacić podatku. Jest to ta tajemnicza kwota wolna od podatku. Ale co to oznacza w praktyce?

Co miesiąc z naszej pensji pobierany jest przez zakład pracy podatek. W styczniu nikt jeszcze nie wie ile zarobimy przez cały rok. Dlatego ustalono, że kwotę wolną rozlicza się proporcjonalnie przez 12 miesięcy roku (przynajmniej od pensji z etatu).

Od dochodu 3089 zł większość Polaków zapłaciłaby 18% podatku, czyli 556,02 zł. Kwotę tę podzielono na 12 miesięcy po 46,33.

Wasz zakład pracy liczy podatek 18% od całej pensji, od wyliczonej kwoty podatku potrąca te 46,33 zł. I tą mniejszą kwotę odprowadza do urzędu skarbowego. W efekcie pensja jest wyższa o te 46,33 co miesiąc.

Ci którzy nie pracują na etacie, ale np. na umowie zlecenia nie „korzystają” z kwoty wolnej od podatku w trakcie roku. Podobnie jak wszyscy inni zatrudnieni mają prawo do odliczenia tej kwoty w zeznaniu rocznym. Wpisują wtedy w PIT roczny całą kwotę zarobków, liczą swoje 18% i od tego wyniku odejmują całe 556,02 zł. Nadpłaconą kwotę odzyskują więc dopiero po złożeniu PIT przez zwrot z urzędu skarbowego.

Jeśli Twój dochód wyniesie więcej niż 3089 zł kwota ta Ci nigdy nie przepadnie. Jak zarobisz mniej, odliczysz maksymalnie tyle ile podatku zapłaciłeś.

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją ustalenie kwoty wolnej od podatku na zbyt niskiej wysokości. Uznając, że nie można pobierać podatku od osoby, która żyje na granicy egzystencji. Podał też w orzeczeniu, że minimum egzystencji jest na poziomie 6504 zł rocznie. Nie mam pojęcia jak tą kwotę wyliczyli eksperci. Pewne jest jedno, jest zbyt niska.

Parlamentarzyści mają czas do końca listopada 2016 r., żeby zmienić przepisy podatkowe w tym zakresie.

Mamy więc szanse że najpóźniej za rok będziemy płacić niższe podatki…

 

Aktualizacja 2016-12-04

W ostatnich dniach zmieniono przepisy w sprawie kwoty wolnej na rok 2017:

 1. kwota wolna dla osób zarabiających do 6600 zł wyniesie 6600 (zamiast 3059 zł)

2. kwota wolna dla osób zarabiających pomiędzy 6601 a 11.000 będzie obliczana proporcjonalnie, będzie wynosić pomiędzy 6600 a 3059 zł

3. kwota wolna dla osób zarabiających pomiędzy  11.000 a 85.528 pozostaje bez zmian czyli 3059 zł

4. osoby zarabiające pomiędzy 85.528 a 127.000 będą mieć kwotę wolną proporcjonalnie obniżaną od 3059 zł do zera

5. osoby zarabiające powyżej 127.000 dochodu kwoty wolnej nie będą mieć.

Reklamy

2 Komentarze Dodaj własny

  1. babownia pisze:

    Ula pięknie mi to wszystko wyjaśniłaś! jak dobrze, że Ciebie „mam”. Moje laickie podejście do finansów jest zdumiewające mnie samą 😀 Wszak z matmy byłam dobra 😀 A pieniędzy nie pojmuję. Jutro przeczytam raz jeszcze i jeszcze 🙂 Że też dostałam umysł negocjatora zamiast finansisty 😀 Ściskam MOCNO ❤

    Polubione przez 1 osoba

    1. Fajnie być negocjatorem 😉 O pieniądzach nikt nas nie uczył, więc zostało nam uczyć się samym.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s