Gotówka w kieszeni…

Wiosną tego roku rząd Danii rozpoczął rozmowy na temat możliwości wycofania z niektórych sklepów obowiązku przyjmowania gotówki. Ten niewielki kraj, z niespełna 6 milionami mieszkańców, jest otwarty na nowości w sposobach płatności. W 2014 roku jeden z banków wprowadził możliwość płacenia przez aplikację MobilePay , czyli za pomocą telefonów. Po krótkim czasie używało go już ponad 30% Duńczyków…

Kraje skandynawskie: Norwegia, Szwecja czy Finlandia są w czołówce Państw, w których największy odsetek obywateli płaci kartami. A w Norwegii zaledwie 5% transakcji odbywa się z użyciem gotówki.

Polacy sporo odbiegają od tych krajów. Lubimy czuć w dłoni szeleszczące banknoty.

Według badania Fundacji Kronenberga przy City Handlowym pt.„Postawy Polaków wobec finansów” z IX 2015r. 42% Polaków preferuje płatności gotówka…. I co ciekawe odsetek takich osób przez ostatnie 7 lat wzrósł z 31%. Rosną jednak również preferencje dotyczące płatności kartami – w trzy lata wzrost wyniósł ponad 50%. Co dziwi (może tylko mnie) aż 12% z nas woli przechowywać gotówkę w domu.

W czym problem z gotówką?

Gotówkę trzeba wydrukować, nie jest to na pewno tanie. W końcu to porządny „papier” z masą zabezpieczeń. Obrót gotówką też kosztuje, sklep wpłacając bądź wypłacając ją z banku musi zapłacić bankowi prowizję. Gotówkę trzeba transportować, zabezpieczać, ubezpieczać, gdzieś przechowywać.
Norwedzy wyliczyli, ze płatności elektroniczne są u nich tańsze o 40%. Pare banknotów zostanie więc w kieszeni.

Gotówka w obrocie jest też utożsamiana z szarą strefą, czyli ukrywanymi przed państwem dochodami. PKB każdego kraju na tym traci. To jak duże są środki w dyspozycji Polski, wpływa wprost na to jak nam się w kraju żyje. Więc im więcej tym lepiej 
Tracą też pracownicy „zatrudniani” w firmach z szarej strefy, ich pensje nie są oficjalne, nie są ubezpieczeni, nie odkładają na emeryturę, nie mogą zaciągać kredytów itp.
Inne firmy z tej samej branży, opłacające należne podatki muszę z taki firmami konkurować, co nie jest łatwe i na pewno nie jest uczciwe. Nie wpływa też pozytywnie na gospodarkę kraju. Nie można więc pochwalać takich działań.

Ciekawe czy Loteria Paragonowa zorganizowana przez Ministerstwo Finansów wpłynie na ograniczenie wielkości szarej strefy. Może dowiemy się za rok albo dwa.

A co nam Polakom szkodzi założenie konta bankowego? Są stosunkowo tanie, pozwalają oszczędzić czas przy płaceniu rachunków no i są bezpieczne. Można spokojnie w nocy spać. Jeśli posiadamy nie więcej niż 100.000 euro na głowę środki są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Trzeba się tylko przyzwyczaić do …. braku czucia gotówki w ręku. Potrafimy?

Raport Kronenberga znajdziesz tutaj:
http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/postawy_polakow_wobec_finansow_2015.pdf
Jest w nim parę ciekawych informacji, może więc jeszcze kiedyś o nim napiszę.

Reklamy

3 Komentarze Dodaj własny

  1. Iris_E pisze:

    ładnie napisane!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s