Biznes a dywidenda

Przeczytałam gdzieś, że polski rząd chce z góry uchwalić wysokość dywidendy jaka zostanie do budżetu państwa wypłacona przez spółki Skarbu Państwa w 3 najbliższych latach. Zainspirowało mnie to do napisania tego krótkiego tekstu.
Czym jest dywidenda, najprościej rzecz ujmując jest to kwota, jaką spółki wypłacają swoim udziałowcom z wypracowanego zysku. Przy czym przy podejmowaniu takiej uchwały trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wypracowany zysk z poprzedniego roku, ale także sytuację finansową danej firmy, w tym jej płynność oraz trwające i planowane inwestycje.

Firmy prywatne na pewno wezmą też pod uwagę że muszą posiadać rezerwę na nieprzewidziane/nie planowane sytuacje. Z jednej strony są to zagrożenia płynące z otaczającego nas świata, takie choćby jak inflacja, wzrost gospodarczy, kursy walutowe, ceny surowców czy bezrobocie. A z drugiej strony działania firm konkurencyjnych, nie zawsze uczciwe.

Większość polskich średnich i dużych firma zapewne tworzy co roku plany na kolejny rok. Szacuje swoje przychody, analizuje koszty jakie będzie musieć ponieść. Są to jednak tylko plany. Spełnią się w większym albo mniejszym stopniu. Gdy na rynku jest spokojnie, nie ma zbyt dużych zmian, nie pojawiają się nowe agresywnie działające firmy konkurencyjne zapewne plan budżetowy spełni się z większym prawdopodobieństwem. Ale gdy jest inaczej wszystko może się wydarzyć. Wiele osób uważa, że najważniejsze dla istnienia firm jest wypracowanie zysku. Prawda, jest to ważne, ale moim zdaniem nie najważniejsze. Najważniejsze jest zachowanie płynności finansowej.

Firma jeśli ma wystarczający kapitał może przez parę lat wykazywać straty, szczególnie w okresach gdy rozpoczyna jakąś dużą inwestycję . Może to być inwestycja w zakup czy budowę maszyn czy budynków, ale również inwestycją jest budowa rynku zbytu, czy to przez promocje nowych produktów, czy poszerzanie sieci dystrybucji. Dobra inwestycja zwróci się w kolejnych latach.
W pewnym tego słowa znaczeniu, inwestycją jest również na przykład świadome zwiększanie zapasów magazynowych, gdy zwiększa się ilość rodzajów sprzedawanych produktów, czy też gdy firma chce rozszerzyć swoje rynki zbytu na inne województwa, czy kraje.
Ustalenie dzisiaj jaka będzie sytuacja firmy za 2-3 lata jest bardzo trudne. Wiele decyzji podejmuje się może nie z dnia na dzień, ale z tygodnia na tydzień. Wiele z nich, jak już napisałam, nie zależy od osoby która podejmuje decyzje, jest tylko efektem działań, które podjął ktoś inny. Jest reakcją.

Uważam, że ustalenie z góry jaka kwota zysku i/lub procent zysku zostanie przekazane właścicielom w postaci dywidendy jest co najmniej nie odpowiedzialne. Ogranicza pole działania danej firmy, nie pozwala jej na elastyczność podejmowania decyzji. Ogranicza możliwość wykorzystywania okazji rynkowych. Jest działaniem na niekorzyść podmiotu, którego właścicielem się jest. A pośrednio jest działaniem na niekorzyść zatrudnionego w firmie personelu. A może i nas konsumentów, którzy z usług danego podmiotu państwowego korzystamy.

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s