Małe firmy zapłacą mniejszy podatek? jakieś rozwiązanie podpowiem

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Można w nim przeczytać, że małe firmy płacące podatek w postaci CIT zapłacą od dochodu tylko 15% od nowego roku.

Na pierwszy rzut oka jest to więc dobra wiadomość. Tylko pytanie jaka skala małych firm zostanie nim objęta.

Podatek dochodowy CIT płacą osoby prawne, czyli spółki z z o.o. i spółki akcyjne. Według ministerstwa jest ich w Polsce 434 tyś. Te z nich, które mają obroty poniżej 1,2 mln euro, dzisiaj jest to około 5 milionów 200 tysięcy (uwaga! w tym podatek VAT) będą płacić 15% zamiast dotychczasowych 19%.

Problem w tym, że w Polsce większość firm nie ma osobowości prawnej. Działalność jest prowadzona przede wszystkim jako jednoosobowa działalność gospodarcza, albo w formie spółek cywilnych, jawnych czy komandytowych. Ciężko znaleźć informacje ile w Polsce jest firm, nie są one też zbyt aktualne. Ale jeśli oprzeć się na danych GUS, po ilości aktywnych numerów REGON, to jest ich niespełna 3 miliony. Jak więc łatwo policzyć osób prawnych, płatników CIT, jest zaledwie 14%, a tych których obejmie niższy podatek tylko 13%.

Dlaczego mamy tak dużo, bo aż 86% firm nie będących osobami prawnymi? Odpowiedź jest dość prosta.

Firma będąca osobą prawną płaci podatek dochodowy … trzykrotnie…. Tak, tak to nie pomyłka. Jeśli właściciel firmy w niej pracuje, to od pensji płaci podatek PIT; od dochodu firmy płaci CIT, a jeśli ma jeszcze wolne środki, które sobie wypłaci to zapłaci jeszcze podatek od dywidendy (19%). Do tego musi jeszcze prowadzić pełną księgowość, a to też dodatkowe koszty. Co dla małych firm jest istotne.

Firmy, które nie są osobami prawnymi, płacą podatek od dochodu firmy raz. Stawki i sposoby są przeróżne, choćby ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy (19%), albo podatek wdg skali, czyli nawet 32%. Podatek płacony jest od całego dochodu firmy, a nie tylko od „pobranego” wynagrodzenia.

Różnicę widać jednak na pierwszy rzut oka. Ulżenie małym firmom, osobom prawnym, dla gospodarki nie będzie chyba zbyt istotne… Przy okazji za to w projekcie ustawy jest kilka stron nowych przepisów, które wcale nie dotyczą obniżki podatku.

Zastanawiam się jeszcze kiedy ludzie zakładają spółki z o o. i akcyjne, jeśli prowadzą działalność na niewielką skalę. Na początek działalności to raczej szkoda pieniędzy, dochodzi też trochę kłopotów z KRSem i pełną księgowością. Nie ma też możliwości opłacania ZUS od najniższej podstawy. Nie ma też swobody dysponowania środkami spółki. Plusem tych spółek jest ograniczenie odpowiedzialności za długi firmy, czego przy osobach prowadzących jednoosobową działalność nie ma. Spółkę warto też założyć gdy nie chce się w firmie pracować, tylko zatrudnia się profesjonalny zarząd do kierowania nią.

Założenie więc, moim zdaniem, że pomoże się firmom rodzinnym nie jest prawdziwe. Spółka będąca osobom prawną raczej nie jest im potrzebna.

Prawdziwe obniżenie podatku od firm już kiedyś w Polsce mieliśmy, w 2004 roku, za rządów SLD podatek od firm naprawdę został obniżony (tylko CIT) istotnie, bo aż z 27% na 19%.

Obiecałam jakąś podpowiedź dla zmniejszenia podatków. Oczywiście taką dla wszystkich przedsiębiorców, a nie wybranych.

Od pierwszego stycznia tego roku mamy nowy przepis, który pozwala zmniejszyć odsetki od zaległości podatkowych, jeśli się skoryguje deklarację podatkową (np. VAT) i zapłaci w 7 dni zaniżony podatek. Gdy dokona się samodzielnie korekty do 6 miesięcy od popełnienia błędu odsetki wynoszą tylko ¼ standardowych.

Od zawsze, żeby wyliczyć odsetki korzystałam z kalkulatora na Money.pl. http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/  Niestety w tej chwili nie ma w nim wyboru jakie odsetki chcemy policzyć, czy te od których przysługuje 75% bonifikata, czy też takie jakie liczyliśmy w 2015r. Można policzyć tylko odsetki bez ulg. Dlatego poszukałam innego kalkulatora. Znalazłam na stronie MF, ale… tam też trwają jeszcze prace nad dostosowaniem do nowych przepisów. http://www.finanse.mf.gov.pl/pit/kalkulator-odsetek

Lada dzień jest szansa, że oba, albo któryś z nich zacznie działać prawidłowo.

Nikomu oczywiście zaległości nie życzę, ale … lepiej wiedzieć że jest taka możliwość.

Z innych dobrych dla podatnika przepisów obowiązujących od  1.01.2016, warto wspomnieć o braku konieczności składania wraz z korektą deklaracji wyjaśnień o przyczynach jej złożenia.

Drobne zmiany, ale na lepsze i dla wszystkich 🙂

2 Komentarze Dodaj własny

  1. Janusz pisze:

    No cóż nie wszystko co się dobrze zapowiada jest dla wszystkich… To nie pierwszy raz, gdy garstka może uzyskać jakiś podatkowy przywilej.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s