Pieniądze szybko potrzebne

Mamy już marzec. A to oznacza, że każdy z nas dostał już PIT za zeszły rok. Jeśli oczywiście gdzieś pracował na etacie, czy umowie zlecenia bądź o dzieło.

Jakoś nie lubię tego momentu, dostaję PIT i patrzę z niedowierzaniem na kwoty, które tam zostały wpisane…. Tyle pieniędzy…. Gdzie one są? Ale jak sobie przypomnę fajne wakacje, czy super wyjazdy w góry od razu przestaję się zastanawiać….

Ale nie o tym miało być. Mamy marzec, do końca kwietnia musimy się z naszych dochodów rozliczyć. Ale są tacy, którzy powinni (dla własnej korzyści oczywiście) zrobić to znacznie wcześniej, bo otrzymają z urzędu skarbowego zwrot. Jedna z koleżanek rozliczyła się w ubiegłym tygodniu i …. już ma na koncie zwrot. Dlatego zachęcam, kto szybszy ten ma większe szanse na ekspresowe pieniądze. Oczywiście było to możliwe dzięki złożeniu PITa elektronicznie. Nie jest to ani skomplikowane, ani jakieś kłopotliwe. Najważniejsze, że można wysłać ten dokument bez podpisu elektronicznego. Wystarczy mieć PIT z roku poprzedniego i w ramach weryfikacji podać przychód z odpowiedniej rubryki.

Spieszyć się z rozliczeniem najbardziej będą rodzice, którym przysługują ulgi na dzieci. Tu przy okazji wyjaśnienie, że wprowadzenie programu Rodzina 500+ nie spowodowało likwidacji tej ulgi ani w tym ani kolejnym roku.

Jak w roku poprzednim ulga wynosi więc:

– na pierwsze dziecko 1.112,04 zł; ale jeśli mamy tylko jedno dziecko jest limit dochodów: samotny rodzic skorzysta z ulgi jeśli zarobił mniej niż 56.000 zł rocznie, a dwoje rodziców w sumie mniej niż 112.000 zł; jeśli więcej na pierwsze i jedyne dziecko ulgi nie ma L

– na drugie dziecko 1112,04 zł i tu już nie ma kryterium dochodowego

– na trzecie dziecko 2000,04 zł a na czwarte i każde kolejne 2700 zł.

Podałam ulgę gdy opiekujemy się dzieckiem przez cały rok, można ją rozliczyć też za pojedyncze miesiące.

Pamiętajcie, że nie należy się martwić jeśli zapłaciliście mniej podatku w roku niż przysługuje wam ulg na dzieci. Teraz dostaniecie zwrot do kwoty zapłaconego nie tylko podatku, ale i składek ZUS: społecznej i zdrowotnej.

Ulga przysługuje na dzieci do 18 roku życia, a jeśli się uczą i nie zarabiają do 25 roku życia. Na dziecko, które pobiera zasiłek pielęgnacyjny albo rentę socjalną ulga przysługuje bez względu na wiek.

Jeśli ktoś ma bardziej skomplikowany przypadek można zajrzeć do poniższej broszury Ministerstwa Finansów.

http://www.pit.pl/att//broszuryMF/broszury2015/ulga_na%20dzieci_2015.pdf

Jeśli nie wysyłaliście jeszcze PITa rocznego elektronicznie, to polecam zainstalowanie programu e-deklaracje na swoim komputerze. Dzięki temu łatwo wypełnicie druk, zachowacie go sobie w pamięci na kolejny rok, oczywiście wyślecie do bramki MF zeznanie bez podpisu elektronicznego i otrzymacie potwierdzenie jego złożenia tzw UPO.

Tutaj link do instalacji: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/e-deklaracje/do-pobrania/-/asset_publisher/rG2P/content/aplikacja-e-deklaracje-desktop-umozliwiajaca-osobom-fizycznym-zlozenie-formularzy-elektronicznych-bez-podpisu-kwalifikowanego?redirect=http%3A%2F%2F10.0.61.164%2Fweb%2Fwp%2Fpp%2Fe-deklaracje%2Fdo-pobrania%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_rG2P%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_rG2P_

(Nie wiem kto wpadł na pomysł tak długiego linku….. ale działa)

Koleżanka korzysta też z aplikacji na stronie www.pit.pl. Ja jakoś bardziej ufam państwowym stronom, niż komercyjnym. W końcu powierzam im moje najtajniejsze informacje. Pamietajcie, że kwota dochodu jest pewnego rodzaju podpisem, więc powinniśmy ją chronić, żeby ktoś się pod nas nie podszył.

Wypełniając rozliczenie nie zapomnijcie przekazać 1% podatku na jakąś fundację z listy uprawnionych. To nic nie kosztuje, a komuś pomoże. Na pewno macie jakąś ulubioną.

Z aplikacji e-deklaracje można też korzystać, żeby wysyłać bez podpisu deklaracje dotyczące działalności gospodarczej (dotyczy wyłącznie osób fizycznych prowadzących działalność), więc możecie wysyłać np. comiesięczną deklarację VAT. Zawsze to taniej i szybciej.

Gdybyście potrzebowali więcej informacji o innych ulgach polecam mój stary wpis na tym blogu, przepisy się nie zmieniły więc jest nadal aktualny:

https://prostoofinansach.wordpress.com/2014/12/08/pity-2014/

Oczywiście nie wszyscy będą się spieszyć z rozliczeniem, wielu z nas będzie czekać do ostatniej chwili. Jako że 30 kwiecień przypada w sobotę, mamy czas na rozliczenie do 2 maja.

Ci którzy wiedzą, że muszą dopłacić podatek, albo osiągają dochód z działalności gospodarczej, przeważnie potrzebują więcej czasu na posprawdzanie wszystkiego więc złożą zeznanie w ostatnim możliwym terminie. Oczywiście można złożyć zeznanie nawet dzisiaj, a dopłacić podatek należy do 2 maja. Żadnych kar z tego tytułu nie będzie.

Zwrot pieniędzy na pewno też przyspieszy podanie konta bankowego, jeśli tego jeszcze nie zrobiliście możecie wysłać, niestety tylko tradycyjnie papierowo albo elektronicznie ale tylko z podpisem elektronicznym, druk ZAP-3 (dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej).  Nie jest to załącznik do PIT’a rocznego, więc można go wysłać znacznie wcześniej.

Jeśli potrzebujecie jakichś wskazówek jak wysłać PIT elektronicznie , albo jak rozliczyć ulgę na dzieci piszcie. Spróbuję pomóc.

Podobny tekst: https://prostoofinansach.wordpress.com/2016/04/01/kpir-a-pit-roczny-juz-czas/

 

4 Komentarze Dodaj własny

 1. babownia pisze:

  Ja jestem kompletną finansową dyletantką 😦 jak to czytam to zapadam sie pod ziemię. Czasem myślę sobie co by się stało, gdybym nie miała księgowego? I wiem 🙂 napisałabym do Ciebie 🙂 Jeśli chodzi o pieniądze to jestem z dawnej epoki 🙂 bardzo dobrze, że stworzyłaś ten blog, bo to mobilizacja dla takich kobiet jak ja 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję Ci kobieto za dobre słowo 🙂 mam nadzieję że będę umieć mobilizować.

   Polubienie

 2. Jowita pisze:

  Pilnie potrzebuję pieniędzy i rozglądam się za jakąś pożyczką. Myślałam o vivus.pl, bo czytałam, że nie ma ukrytych kosztów i wypełniania dużej liczby papierów.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s