Gdy chcemy coś w życiu zmienić: zmiana mieszkania

dnia

Czasami trzeba coś w swoim życiu zmienić. Jednym z częstych przykładów jest zmiana miejsca zamieszkania. I nie koniecznie musimy się wyprowadzać do innego kraju. Czasami wystarczy po prostu zamieszkać samemu pod innym adresem. Po prostu, łatwo napisać trudniej wykonać.

Zaczynamy oczywiście od poszukiwania odpowiedniego dla nas lokum. Gdy chcemy zamieszkać z kimś będzie trochę łatwiej, gdy chcemy mieszkać sami trzeba trochę więcej wziąć na siebie obciążeń.

Sporo czasu zapewne zajmie znalezienie mieszkania w odpowiedniej lokalizacji, o odpowiednim metrażu i do tego o przyzwoitych opłatach. Opłaty to jednak nie tylko kwota czynszu, o tym też trzeba pamiętać.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę szukając nowego miejsca do zamieszkania?

Oczywiście po pierwsze obejrzyjmy mieszkanie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, okolicę, bliskość choćby do przystanku autobusowego, ale i na hałas biegnący od ruchliwej ulicy.

Jeśli nam się spodoba ustalmy:

 1. Jaki jest czynsz miesięczny i w jaki sposób go będziemy płacić, to znaczy w jakim terminie i w jakiej kwocie. Czy czynsz mamy zapłacić z góry za parę miesięcy?
 2. Sprawdźmy wcześniej jakie czynsze są w danej okolicy, tak żebyśmy nie przepłacili, a z drugiej strony gdy mamy ograniczone możliwości finansowe nie warto oglądać mieszkań w dzielnicach na które nas zwyczajnie nie stać… Warto więc zaplanować kwotę maksymalną, którą możemy wydać.
 3. Często oprócz czynszu wynajmujący życzy sobie wpłatę kaucji zabezpieczającej ewentualne szkody. Trzeba więc wiedzieć w jaki sposób i kiedy kaucja zostanie zwrócona. Przeważnie jest ona wielokrotnością czynszu miesięcznego. Przy końcu wynajmu może zostać rozliczona na poczet ostatnich miesięcy wynajmu, ale nie jest to zasadą. Właściciel może uzależnić jej zwrot np. od kwoty jaką będzie musiał wydać na odnowienie mieszkania.
 4. Oglądając mieszkanie zwróćmy uwagę, w jakim stanie jest mieszkanie, czy wymagany jest remont, jeśli tak to spróbujmy oszacować jego koszty i ustalmy z wynajmującym kto za niego zapłaci. Jeśli my, to wynegocjujmy choć częściową obniżkę czynszu na pierwsze miesiące. I pamiętajmy, że musi nam zostać pieniędzy na ten remont…
 5. Oprócz czynszu w mieszkaniu pojawią się inne opłaty , ustalmy więc czy jakieś zawierają się już w kwocie czynszu, czy też będziemy musieli sami dodatkowo za nie zapłacić. Mieszkanie może mieć umowę nie tylko na prąd, gaz, ogrzewanie ale także wodę zimną i ciepłą. Może też być zawarta umowa na internet czy TV satelitarną. Pamiętajmy też o konieczności opłacania abonamentu TV do Poczty Polskiej…. Warto zapytać ile poprzedni właściciele płacili za poszczególne media, a nawet poprosić o kopie rachunków. Ważne też, żeby wiedzieć jaki rodzaj ogrzewania jest w mieszkaniu, bo to oznacza bardzo różne koszty (węgiel, miejskie CO, gaz czy drogi prąd…) Pamiętajcie też o odpisaniu stanu liczników w dniu rozpoczęcia najmu.
 6. Ważne jest też czy w mieszkaniu znajdują się meble i sprzęt AGD, jeśli nic nie ma, będziemy musieli kupić swoje, chyba że mamy swoje „stare” i możemy je przewieść do nowej lokalizacji. Zróbmy też protokół zdawczo-odbiorczy z listą wszystkich sprzętów w mieszkaniu, a także ścian, drzwi czy okien wraz z adnotacją o ich stanem technicznym (np. uszkodzenia, czy konieczność naprawy, remontu).
 7. Pamiętajcie też o tym, żeby dobrze się zastanowić jak długo chcemy mieszkać pod danym adresem. W dobrej lokalizacji, czy za dobre pieniądze może nam zależeć na długiej umowie, ale… jest to trochę ryzykowne. Nigdy nie wiemy kto będzie naszym sąsiadem, czy nie zmienimy pracy na zupełnie inna dzielnicę i wtedy to mieszkanie nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Możemy też na jakiś czas stracić źródło utrzymania, a wtedy nie będziemy mieli jak zapłacić za wynajem. Możemy umowę podpisać na czas nieokreślony z krótkim terminem wypowiedzenia, albo na czas określony, np. 6 miesięcy , ale wtedy ciężko umowę wypowiedzieć wcześniej. Dobrze to przemyślmy. Pamiętajmy, że po pierwszej umowie możemy podpisać kolejną. Pewno najwięcej w tym temacie będzie zależało od właściciela mieszkania, dlatego bądźmy przygotowani na takie pytania.
 8. A propos właściciela mieszkania, dobrze byłoby zobaczyć dokumenty potwierdzające, że zawieramy umowę z właściwą osobą, czyli tą która faktycznie jest właścicielem lokalu. Tu niestety zdarzają się oszustwa, nie tylko w Polsce…. Poproście więc o akt własności, np. oryginał aktu notarialnego, w którym został lokal kupiony, czy wypis (oryginał) z ksiąg. Sprawdźcie osobą podpisującą z dowodem osobistym.
 9. W umowie powinna się też znaleźć informacja kto naprawia ewentualne usterki, które się zdarzą w trakcie wynajmowania mieszkania. Zwykłe cieknięcie z kranu, czy zapowietrzony kaloryfer, albo zepsuta pralka gdy jest w mieszkaniu.

Zdecydowanie wszystkie te ustalenia spiszmy w formie umowy. A zawsze płacąc cokolwiek gotówką miejmy podpisanie potwierdzenie odbioru gotówki. Miejmy też pewność, że osoba, której płacimy jest przez właściciela upoważniona do odbioru pieniędzy. Dlatego bezpieczniejsze jest płacenie przelewem na konto WPISANE w umowę najmu. Wiem, że to nie jest częste niestety, bo właściciele nie opłacają podatku od wynajmu więc… nie chcą pokazywać, że osiągają przychody z najmu….

Mieszkanie to bardzo ważna część życia, do tego bardzo kosztowna. Dobrze więc przemyślmy taką decyzję, i tą dotyczącą wyboru konkretnego „adresu” i tą dotyczącą kosztów, które będziemy musieli co miesiąc ponosić.

10 Komentarzy Dodaj własny

 1. iwona pisze:

  Wydaje się, że to oczywiste o czym piszesz. Ale tylko pozornie – wielu ludzi – zwłaszcza młodych – nie zwraca uwagi na takie „drobiazgi” jak spisanie umowy. Tymczasem można wtedy naprawdę czuć się pewniej. Jeśli wynajmujący nam nie rejestruje umowy to myślę, że należy być bardzo ostrożnym w interesach z nim

  Polubione przez 1 osoba

  1. Powiem szczerze, że długo się wahałam czy jest sens pisać ten tekst. Ale w końcu dotarło do mnie, że to co dla mnie jest oczywiste nie jest oczywiste choćby dla mojej córki. Masz rację, sygnał o „ukrywaniu” umowy najmu przed fiskusem to bardzo niepokojący sygnał i należy być ostrożnym.

   Polubienie

 2. KlubAutora pisze:

  Ja to na ten moment z mieszkaniami mam więcej szczęścia niż rozumu, a przecież tak jak piszesz są różne aspekty na które trzeba zwracać uwagę. Wiem, że w przyszłości będę musiał być bardziej ostrożny bo w brew pozorom łatwo można się „nadziać”.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Szczęście w życiu jest bardzo potrzebne. A gdy go braknie przyda się też trochę teorii. Ale najlepiej, czego Ci życzę, niech szczęście Cię nie opuszcza 🙂

   Polubienie

 3. Autopogoń pisze:

  ja mam podobne problemy, ale trochę inne, bo planuję kupić mieszkanie. tu to jest dopiero szukania!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja kupowałam dom 5 lat. Coś wiem na ten temat, choć… zdecydowałam się kupić drugi dom, który obejrzeliśmy. Gdybym mogła w czymś pomóc daj znać. A jeśli przy okazji kupna potrzebujesz kredytu hipotecznego, to sporo na ich temat pisałam na blogu. Pozdrawiam

   Polubienie

 4. Cyprian pisze:

  Też tak uważam, że sprawdzenie okolicy jest bardzo ważne: szczególnie sąsiedzi ale też dojazd, komunikacja miejska, itp.
  Super tekst, pozdrawiam!

  Polubione przez 1 osoba

 5. natalia pisze:

  ważne aby dobrze się czuć w miejscu do którego wracamy po pracy. Ja przymierzam się, a w tym roku pójść na „swoje”. A tak poza tym to właściciela mieszkania mam bardzo rzeczowego, a przede wszystkim mieszanie wynajmowane jest legalnie. Bez ukrytych kosztów. takiego wynajmującego polecam każdemu.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s