O pestce cd…

dnia

Jakiś czas temu przekonywałam Was, że założenie firmy to dzisiaj pestka. Faktycznie jest to dzisiaj bardzo proste i szybkie. Choć w międzyczasie od napisania mojego posta zmieniono zasady zakładania spółek z o.o. , dzisiaj już nie można jej założyć siedząc przy własnym biurku nie mają certyfikatu kwalifikowanego, to nadal ta teza jest prawdziwa.. No cóż jeszcze 2 – 3 miesiące temu było to możliwe.   Sama pracuje dla jednej z tak założonych spółek.

W poprzednim tekście radziłam Wam jaką formę działalności wybrać,  która formę podatku dochodowego będzie dla was najlepsza i czy warto być Vatowcem. LINK Uzupełniając jeszcze temat dodam, że w tej chwili urząd skarbowy domaga się przedstawienia dokumentów potwierdzających prawa do lokalu, w którym prowadzisz działalność.  Może to być umowa najmu, użyczenia albo akt własności.  Nie lekceważcie tego obowiązku.  Znam przypadek, że wyrejestrowano człowieka z Vat bo nie przedstawił tego dokumentu. A że działalność prowadzi od 2011 roku to zrobił się gigantyczny problem.  Przedsiębiorca dowiedział się o tym od jednego ze swoich odbiorców. Jego firma została przez urzędników wykreślona z rejestru podatników podatku VAT, a to oznacza, że jego klienci nie mogli odliczać VAT z faktur przez niego wystawionych, a i on nie mógł odliczyć VAT z zakupów, których dokonywał. A że to firma transportowa, faktur na paliwo miał bardzo dużo. Na szczęście skończyło się na kilkudziesięciu dniach nerwów, strachu o konsekwencje, łącznie z bankructwem firmy. Udało się odkręcić temat i urzędnicy przywrócili mu rejestrację na cały okres prowadzenia działalności. Finansowo kosztowało go to tylko 170 zł, które musiał zapłacić.

Nowo powstałe firmy są bardzo często naciągane przez oszustów na konieczność zapłaty opłat rejestracyjnych. Moja córa założyła spółkę w kwietniu, a jeszcze 2 dni temu dostaliśmy od oszustów pismo z prośbą o wpłatę. Co ciekawe nazwali ją wpłatą fakultatywną. Czyżby dzięki temu zapisowi nie można było ich o nich oskarżyć? Nie dajcie się nabrać. Wpisy do ewidencji działalności gospodarczej są darmowe, nie ma też opłat w GUS, ZUS czy US.

W poprzednim tekście nie wspominałam Wam też, że od 1 stycznia 2018 każda nawet najmniejsza firma będzie wysłać informacje o wszystkich swoich fakturach sprzedaży i zakupu jeśli będzie płatnikiem VAT. Dzisiaj robią to już małe i średnie firmy.  Wysyła się je w formie JPK (jednolity Plik Kontrolny) i z niego właśnie urzędnicy się dowiadują o firmach, które wystawiają faktury z Vat choć nie mają do tego prawa, a inni je odliczają nie mając świadomości że robią coś źle.  Jeśli zdecydujecie się sami prowadzić swoją księgowość to doszedł kolejny obowiązek, a mianowicie konieczność sprawdzenia czy nasz dostawca jest czynnym podatnikiem VAT. Można to zrobić tutaj. Od razu otrzymamy odpowiedź, czy w dniu dzisiejszym dany podatnik, którego NIP podamy, jest czynnym podatnikiem VAT. Kojarzycie niedawno była taka medialna akcja, dziennikarze ostrzegali,  że urzędnicy fiskusa wyrejestrowali firmy z Vat bo uznają je jako nieaktywne, choć tego nie sprawdziły.  Może być wiele małych firm,  które nie mają o tym pojęcia.  Jak ten mój znajomy, o którym pisałam wcześniej. Bądźcie więc ostrożni.

Gdy zakładacie działalność często, gdy nie korzystacie z usług biura rachunkowego, szukacie programów do prowadzenia księgowości, najlepiej darmowych. W związku z nowymi przepisami o JPK szukając zwracajcie uwagę, czy program oferuje możliwość wysyłania plików do Ministerstwa Finansów, tak jak wspomniałam od 1.01.2018 każdy VATowiec będzie musiał to robić. Mój mąż prowadzi działalność od wielu, wielu lat. Korzystaliśmy z różnych programów, w tej chwili mogę polecić darmowy program do prowadzenia książki przychodów i rozchodów, ewidencji ryczałtowca oraz rejestrów VAT (program ma dużo więcej funkcji) TaxMachine. Korzystamy z niego przez ostatnie parę lat, wystarczyło, że w PIT rocznym przekazaliśmy 1% na wskazaną przez nich Fundację Tęczowy Parasol , co z chęcią zrobiliśmy. Fundacja wspiera miedzy innymi rozwój przedsiębiorczości. Darmowy program znajdziecie na stronie fundacji. 

Swoją drogą to ciekawy sposób reklamy, dajesz ludziom poznać swój program, a jak się przyzwyczają i rozbudują swoją działalność, a Ty na tych doświadczeniach jeszcze poprawisz i rozbudujesz swój produkt, to dopiero wtedy zaczynasz na tym wprost zarabiać.

Mam nadzieję, że trochę Wam przybliżyłam prowadzenie działalności gospodarczej, od trochę innej strony, od tej praktycznej. Warto uczyć się na błędach innych i nie popełniać tych samych błędów. Jeśli boicie się sami zajmować swoimi podatkami i inną biurokracją skorzystajcie z usług biura rachunkowego. Wybierzcie tylko takie, które już jakiś dłuższy okres działa na waszym lokalnym rynku. Pieniądze, które trzeba zapłacić nie są wielkie, a ograniczycie ryzyko. Wiem, wiem na początku każda złotówka się liczy, szczególnie gdy nie macie jeszcze regularnych dochodów. Pracując w księgowości i finansach od prawie 30 lat (sorry, musiałam wziąć kalkulator, żeby to wyliczyć, nie uwierzyłam licząc w głowie…) mam trochę doświadczenia. Jeśli mogę Wam w czymś pomóc dajcie znać, w miarę możliwości spróbuję Wam tej pomocy udzielić.

 

Reklamy

12 Komentarzy Dodaj własny

 1. Ech, założenie firmy to wcale nie taka łatwa sprawa… O wielu rzeczach trzeba pamiętać…

  Polubione przez 1 osoba

  1. To prawda jeśli myślimy o pomyśle, marketingu, prowadzeniu w dobrym kierunku. Same formalności są coraz prostsze i zajmują mniej czasu.

   Polubienie

 2. Mieliśmy przez kilka lat firm i wcale nie tęsknię do prowadzenia kolejnej.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Własna firma to bardzo długo ogromne wyrzeczenia. Pracujemy więcej niż na etacie i ciągle się stresujemy bo na początku nie ma niczego pewnego. No może tylko przysłowiowe podatki 😉

   Polubienie

 3. Bardzo ciekawy a przy tym bogaty w informacje post! Mnie samo prowadzenie działalności gospodarczej trochę przeraża

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wszystko co nowe przeważnie przeraża, albo przynajmniej trochę się tego obawiamy….

   Polubienie

 4. Przez to skomplikowanie raczej nigdy nie założę firmy. Z resztą, już i teraz spotykam oszustów jako osoba prywatna, nie chciałabym się narażać na jeszcze większą odpowiedzialność 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Odpowiedzialność to jedna z cech właściciela nawet maleńkiej firmy. To prawda. A do tego nie na wszystko ma się wpływ…

   Polubienie

 5. Magdalena pisze:

  Bardzo przydatny i konkretny wpis! Dziękuję za rady, na pewno będę je musiała wykorzystać w przyszłości bo planuje założyć własną działalność

  Polubione przez 1 osoba

  1. Trzymam kciuki, niech się plany spełnią 🙂

   Polubienie

 6. cudnik pisze:

  Ja bym umarła z moją firmą bez księgowej cioci 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s