Mieszkanie Plus

dnia

Jakiś rok temu zrobiło się głośno na ten temat. Rząd obiecał dużo tanich mieszkań pod wynajem, dla osób których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego. A czynsz miałby być niski, rzędu 10-20 zł za metr kwadratowy. Takie mieszkania miały być budowane również w mojej małej miejscowości. I co się zmieniło po roku, co już wiemy? Jak atrakcyjna będzie ta oferta?

W paru miejscach faktycznie rozpoczęto proces budowy, podobno w Jarocinie i Białej Podlaskiej mają szanse już w 2018r zamieszkać pierwsi lokatorzy. I to pomimo tego, że nie wszystkie zasady są już znane i nie ma jeszcze możliwości zapisywania się na te lokale. Znalazłam kalkulator gdzie można wyliczyć koszty wynajmu, ale niestety nie jest on anonimowy, a że  nie chciałam zostawiać numeru telefonu niestety nie mogłam jej dla was przetestować. Ale może po kolei co już wiemy, albo prawie wiemy….

Przede wszystkim program Mieszkanie Plus będzie następcą programu Mieszkanie dla Młodych, który faktycznie już się zakończył, nowych „naborów” nie będzie. Nowy program wspierający budownictwo w naszym kraju, w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie będzie miał ograniczeń wiekowych. Będzie dotyczył każdego, choć niektórzy będą preferowani. W pierwszej kolejności z programu będą mogły korzystać rodziny wielodzietne, oraz osoby o niskich dochodach. A także osoby poszkodowane przez żywioły, czy wywłaszczone przez państwo ze względu na budowę inwestycji państwowych, np. dróg.

Osoba, która otrzyma możliwość mieszkania w takim lokalu będzie oczywiście ponosić jego koszty. Na ten moment pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów z maksymalnymi stawkami czynszu jaki będzie się płacić w poszczególnych województwach za metr. Poniżej tabela z tymi danymi.

Województwo Czynsz za metr Czynsz mieszkanie 50 m2
Dolnośląskie 33 zł 1 650 zł
Kujawsko-pomorskie 23 zł 1 150 zł
Lubelskie 35 zł 1 750 zł
Lubuskie 25 zł 1 250 zł
Łódzkie 27 zł 1 350 zł
Małopolskie 38 zł 1 900 zł
Mazowieckie 42 zł 2 100 zł
Opolskie 25 zł 1 250 zł
Podkarpackie 24 zł 1 200 zł
Podlaskie 27 zł 1 350 zł
Pomorskie 37 zł 1 850 zł
Śląskie 33 zł 1 650 zł
Świętokrzyskie 23 zł 1 150 zł
Warmińsko-mazurskie 21 zł 1 050 zł
Wielkopolskie 33 zł 1 650 zł
Zachodniopomorskie 30 zł 1 500 zł

On trochę odstrasza, nie widać tam cen z przedziału 10-20 zł, są to co prawda maksymalne ceny za wynajem, ale jak przeliczyłam poniżej na przykładzie to tak mniej więcej to będzie wyglądało gdy się doda wszystkie koszty. Choć stawki będą różne w różnych miejscowościach tego samego województwa.

Sposób wyliczenia czynszu będzie bowiem dość skomplikowany.. Podano przykład na podstawie Białegostoku, gdzie już znany jest koszt budowy 1 metra wraz z infrastrukturą i wynosi 3.600 zł. Z tej wartości oraz z średniej ceny odtworzeniowej mieszkania w Białymstoku (4.268 zł) i średniego miesięcznego wynagrodzenia w regionie (3.719) wylicza się średnią (3.600 +4268+3719)/3 = 4.101,33. Do tego dodaje się cenę metra gruntu (u nich 239 zł) i jeszcze 10% na koszty administracyjne i kolejne 10% na zysk inwestora – tak dochodzimy do kwoty 4.962,61 zł. A teraz dzielimy tą kwotę na 30 lat i 12 miesięcy – stawka czynszu wyniesie 13,79 za m2. I jest to stawka czynszu normaltywnego bez wykupu, czyli tak zwanej opcji. Gdybyśmy chcieli zostać właścicielem lokalu po 30 latach musimy doliczyć do tej kwoty kolejne 20% przy każdym czynszu. Czyli 50 metrowe mieszkanie, z opcją wykupu będzie nas kosztować: czynsz 689,5 + rata wykupu 137,9 zł czyli razem 827,40 zł. Ale proszę nie myśleć, że jest to koniec kosztów jakie trzeba ponieść. Jeśli wierzyć artykułom, które obierają się bądź co bądź na projekcie rozporządzenia i jednej uchwalonej ustawie, czyli wszystko może się zmienić, to do tych kwot co miesiąc należy doliczyć opłatę eksploatacyjną. Podając za stroną mieszkanie.plus.org.pl będzie ona wynosić w Warszawie 10 zł za metr, w miastach wojewódzkich i będących siedzibą sejmiku województwa 9 zł, a w pozostałych miejscowościach 6,5 zł za metr. Czyli w naszym przykładowym mieszkaniu w Białymstoku musimy dołożyć kolejne 325 zł. I tak nazbierało nam się już 1.152,40 zł miesięcznie.

Co ważne czynsz maksymalny będzie ustalany raz na rok, a opłaty eksploatacyjne mogą zmieniać się co 3 lata. Do tego oczywiście dochodzą normalne opłaty za wykorzystane media: prąd, woda, CO, śmieci itp.

Na razie nie wiadomo jak i przede wszystkim kiedy, będzie można się zapisywać na te mieszkania.

Nie wiadomo też do końca na jaki okres będzie można podpisać umowę. W ustawie jest mowa o umowie bez opcji na okres do 15 lat z możliwością jej przedłużenia po tym czasie, oraz opcja wykupu zawsze zawierana na lat 30. Po 15 latach można wystąpić o przeniesienie prawa własności. Jest też taki zapis, który mówi, że umowę bez opcji można zmienić na umowę z opcją, ale z wnioskiem należy wystąpić nie później niż 6 miesięcy przed końcem 15 letniej umowy.

Czy jest bardzo atrakcyjna ta oferta? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Myślę, że w zależności od miejsca może być korzystna bardziej lub mniej. Wiem , że u mnie w małej miejscowości za wynajem można płacić np. 800 zł, ale do tego jeszcze czynsz do spółdzielni mieszkaniowej, p[powiedzmy kolejne 300 zł. I nigdy nie będzie się właścicielem lokalu. Opcja z wykupem, mimo wszystko bez odsetek, wdaje się być ciekawa. Problemem jest niepewność co do długości wynajmu takiego lokalu. Plusem jest to, że z możliwości wykupu lokalu można zrezygnować z w każdej chwili i pieniądze będą zwrócone lokatorowi (bądź jego spadkobiercom), bądź w razie kłopotów finansowych mogą być wykorzystane na bieżące regulowanie opłat. Trafiłam też na informację, że jeśli moje dochody wzrosną to czynsz pójdzie w górę. Nie udało mi się tego sprawdzić, nie dotarłam do treści projektu rozporządzenia. Tylko wyłącznie do opracowań. Gdy tylko uda mi się zapoznać z jego treścią, zaktualizuje ten tekst.

Dopiero 11 września w życie weszła ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, który będzie gospodarował nieruchomościami i nadzorował najem, zawieranie i wypowiadanie umów. Za jego pośrednictwem będzie dokonywany też nabór najemców.

Minusem jest na pewno to, że do umowy najmu dołączane jest oświadczenie najemcy, spisane u notariusza, że zobowiązuje się on opuścić lokal w określonym terminie i że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego czy pomieszczenia tymczasowego. A z takim dokumentem bardzo szybko można uzyskać klauzulę wykonalności i lokator zostaje na bruku. A przecież jest to osoba bez zdolności kredytowej, być może rodzina wielodzietna, osoba niepełnosprawna, czy starsza.

Czas oczekiwania na mieszkanie może być różny, zależy bowiem nie tylko od kolejności zgłoszeń ale i naszych zarobków, im niższe tym większa szansa na przydział lokalu. W ustawie zostały wymienione też inne preferencje (kryteria pierwszeństwa), które będą brane pod uwagę przy przydziale mieszkań np. to, że ktoś zmienia miejsce zamieszkania, żeby znaleźć pracę (odsyłam do art. 56 ustawy).

Stawki czynszu w tych mieszkaniach mają być wyższe niż w dotychczasowych mieszkaniach komunalnych czy socjalnych, przy czym zmieni się prawo i w takich mieszkaniach, nie będzie można mieszkać dłużej, a tylko w czasie gdy ma się niskie dochody, będzie to weryfikowane, przynajmniej tak mówi projekt.

Czy dobra to propozycja? Myślę, że dla wielu tak. Jednak jeśli mieszkań będzie mało, co jest prawdopodobne, teraz się mówi chyba o 6.000 mieszkań w Polsce, to może być więcej chętnych, a to będzie oznaczać, że szanse będą mieć tylko najbiedniejsze osoby. Pytanie tylko czy to operatorowi (zarządzającemu konkretnymi budynkami) wystarczy? Będzie miał prawo preferować też osoby które punktualnie płacą czynsz. Zobaczymy jak ostatecznie będzie wyglądać prawo w tym zakresie i jak ukształtują się później faktyczne działania. Na ten moment brzmi ciekawie, choć nie tak tanio jak zapowiadano.

Samo czynsz na mieszkanie to nie wszystko, pisałam o tym choćby w moich dwóch poniższych tekstach:

A może tak pójść na swoje?  Na swoim garnuszku

Poszukujecie mieszkania? Jesteście zainteresowani tym programem? Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie?

 

 

Reklamy

2 Komentarze Dodaj własny

  1. Marta pisze:

    No i ja się jak zwykle nie kwalifikuję.. Za bogata (i za singlowata;)) na tego typu programy a za biedna na to, żeby się szarpnąć na kredyt, tralala… :/

    Polubienie

  2. traveLover pisze:

    No proszę, nie miałam pojęcia, że Mieszkanie dla Młodych to już przeszłość. Chyba nie pozostanie mi nic innego, jak kredyt na 746 lat. Dzieki za wyczerpujące info! 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s