Co o podatkach powinniśmy wiedzieć na początku 2018 roku

Jak co roku z początkiem nowego mamy sporo zmian w przepisach podatkowych. I dotyczą one nie tylko przedsiębiorców ale również i pracowników.

Pracodawca już nas nie rozliczy

W tym roku z nowości warto wymienić brak możliwości rozliczenia pracownika przez pracodawcę. W poprzednich latach wystarczyło złożyć w firmie, w której się pracuje oświadczenie, żeby nas rozliczyli i nie musieliśmy już sami składać PIT do urzędu skarbowego. Od tego roku takiej możliwości już nie ma. Mamy za to inną, możemy poprosić urząd, żeby nas rozliczył. Musimy mieć jednak dochody wyłącznie takie, od których płatnik pobierał zaliczki (PIT-11, PIT-8C, PIT-40A) i nie chce skorzystać z niektórych ulg (np. na , internet). W tym celu trzeba wypełnić i wysłać ELEKTRONICZNIE (to warunek konieczny) PIT-WZ, termin do jego złożenia wypada w tym roku pomiędzy 15.03 a 18.04.2018. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie tutaj: https://www.e-pity.pl/rozliczenie-pit-przez-urzad-skarbowy-wniosek/

Emeryci i renciści łatwiej przekażą 1%

Za emerytów i rencistów dalej PIT rozliczy ZUS, ale mają oni nową możliwość, żeby US odprowadził na ich wniosek 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, żeby tak się stało muszą wypełnić PIT-0P i przesłać go elektronicznie lub wysłać/dostarczyć w wersji papierowej.

Wzrosło najniższe wynagrodzenie

Od nowego roku wzrosło najniższe wynagrodzenie do kwoty 2.100 zł brutto, a to oznacza, że pracownik pracujący na umowę o pracę w wymiarze całego etatu nie może zarobić mniej, nawet jeśli jego umowa o pracę opiewa na niższą kwotę, wynagrodzenie musi zostać podniesione do tej kwoty. Kwota netto dla najniższej pensji wyniesie teraz 1.530 zł Wzrosła również stawka godzinowa, dla tych którzy pracują na umowę zlecenie. Teraz wynosi 13,70 zł brutto na godzinę.

Zmiany w ZUS, jeden przelew i nowe kwoty

Zmiany dotknęły też przedsiębiorców w zakresie opłacania składek ZUS. Już przelewy za grudzień płacone w styczniu płaciliśmy jednym przelewem, sumując wszystkie należne składki. Pamiętać należy, że w lutym będziemy już płacić składki w nowej wysokości. Poniżej podaje wartości dla właścicieli małych firm, zatrudniających do 9 pracowników. Od kwietnia może się zmienić wartość składek społecznych, jeśli zmieni się wskaźnik dla ubezpieczenia wypadkowego.

Rodzaje ubezpieczenia Składki

 społeczne

Składka zdrowotna FPGŚP Razem
Składki z ubezpieczeniem chorobowym 846,91 319,94 (do odliczenia 275,5) 65,31

1.232,16

Składki bez ubezpieczenia chorobowego 781,60 319,94 (do odliczenia 275,5) 65,31

1.166,85

Składki obniżone (do 2 lat) z ubez. chorobowym 200,16 319,94 (do odliczenia 275,5) 15,44

535,54

Składki obniżone (do 2 lat) bez ubez. chorobowego 184,72 319,94 (do odliczenia 275,5) 15,44

520,10

 

Aktualizacja z dnia 7.05.2018

Poniżej tabela z wartościami składek ZUS obowiązującymi za miesiące IV-XII 2018r czyli po zmianie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Składka spadła dla „starych” firm o 3,46 zł, a dla „nowych” o 0,82 zł….

Rodzaje ubezpieczenia

W miesiącach IV-XII

Składki

 społeczne

Składka zdrowotna FPGSP Razem
Składki z ubezpieczeniem chorobowym 843,45 319,94 (do odliczenia 275,51) 65,31 1.228,70
Składki bez ubezpieczenia chorobowego I-III 778,14 319,94 (do odliczenia 275,51) 65,31 1.163,39
Składki obniżone (do 2 lat) z ubez. Chorobowym I-III 199,34 319,94 (do odliczenia 275,51) 15,44 534,72
Składki obniżone (do 2 lat) bez ubez.   Chorobowego I-III 183,90 319,94 (do odliczenia 275,51) 15,44 519,28

Pamiętajcie, że choć płacimy jeden przelew to do książki przychodów i rozchodów dalej wydzielamy, jako poniesione koszty, składki społeczne i składkę na FGŚP (bądź składki społeczne rozliczamy jak ulgę w podatku). A składkę zdrowotną oczywiście w dozwolonej wartości, odejmujemy od kwoty podatku, który mamy zapłacić. A tu też mamy nowość. Zaliczkę na podatek w roku 2018 nie zawsze będziemy płacić. Wprowadzono bowiem przepis, że dopóki zaliczka na podatek nie wyniesie 1.000 zł mamy prawo jej nie płacić. Oczywiście, gdy podatek do zapłaty wyniesie już 1.001 zł to będziemy musieli zapłacić całą kwotę naraz. (To udogodnienie nie dotyczy osób opłacających ryczałt ewidencjonowany.) Podobnie jeśli raz już w danym roku zapłacimy 1.001 zl i kolejna zaliczka nie przekroczy 1.000 zł, również możemy jej nie płacić, możemy poczekać aż zaliczka przekroczy tą wartość. Oczywiście po zakończeniu roku będziemy musieli dopłacić, wraz z PIT rocznym kwotę również jeśli będzie niższa niż 1.000 zł.

Zmiany dla VATowców

Vatowcy muszą pamiętać, że od nowego roku maja obowiązek prowadzić ewidencje VAT w wersji elektronicznej, a także po raz pierwszy za styczeń 2018 muszą dodatkowo wysyłać do urzędu tzw. plik JPK. I to nieważne, czy prowadzi się działalność, czy tylko jest się VATovcem wynajmując mieszkanie, czyli działalności nie prowadząc. Ministerstwo przygotowuje bezpłatny program do wysyłania tych plików, mam nadzieję że zdążą. Co ważne już dzisiaj, aby móc ten plik wysłać samemu, bez pomocy biura rachunkowego, trzeba posiadać profil zaufany, albo podpis elektroniczny. Niestety nie uda się tego zrobić tylko wpisując kwotę przychodu z roku 2015, czyli tak jak do tej pory wysyłaliśmy deklaracje VAT. Jeśli ani jednego ani drugiego nie posiadacie zacznijcie się tym interesować. Profil zaufany jest bezpłatny, ale trzeba najpierw wypełnić druk internetowo, a potem pójść do urzędu, który potwierdzi naszą tożsamość. Nic się za to nie płaci. Podpis elektroniczny jest usługą płatną, można go wykupić na 2-3 lata, odnowienie również jest płatne.

Aktualizacja:

Tuż przed terminem wysłania pierwszego JPK przez małe firmy ministerstwo zdecydowało, że będzie można przesyłane pliki podpisywać wielkością przychodu z roku poprzedniego. Pamiętajcie tylko o tym, że jest to czasowe rozwiązanie, ma obowiązywać tylko do 31.12.2017r.

Jakie terminy na rozliczenie w tym roku?

Dla większości osób będzie to 30 kwiecień, niestety w tym roku wypada w poniedziałek, więc nie będzie wydłużenia terminu. Ryczałtowcy muszą pamiętać, że oni rozliczają się do końca stycznia (PIT-28).

Zmiana formy opodatkowania i sposobu płacenia po staremu

Przedsiębiorcy powinni jeszcze pamiętać, że mogą do 22 STYCZNIA zmienić formę opodatkowania, muszą to zgłosić w tym terminie w urzędzie. Do wyboru jest karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, ryczałt od najmu, podatek liniowy albo zasady ogólne. O wyborach opodatkowania pisałam tutaj, gdybyście potrzebowali pomocy.

A w terminie do 20 lutego przedsiębiorca może zmienić, albo przejść na płacenie zaliczek na podatek w formie uproszczonej, bądź kwartalnej.

Fajną infografikę znalazłam na Business Insider, znajdziecie tam więcej ważnych dat związanych z podatkami.

Kiedy będziemy mogli się rozliczyć

I jeszcze jedna data, która jest ważna dla tych co chcieliby się szybko rozliczyć i odzyskać nadpłatę podatku, do 28 lutego pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam PIT-11 za rok 2017. Jak go otrzymacie możecie od razu przygotować rozliczenie. Ulg już dużo nie zostało, ale parę się ostało: choćby ulga na dzieci, ulga internetowa, rehabilitacyjna, czy odliczenie przekazanych darowizn. Ale to już tematy na kolejny tekst. Nie lubię pisać bardzo długich tekstów, bo zwyczajnie nie lubię takich tekstów czytać u innych.

Mam nadzieję, że wam pomogłam rozjaśnić zawiłości związane z podatkami. Jeśli potrzebujecie pomocy piszcie proszę, w miarę możliwości postaram się pomóc.

 

 

 

9 Komentarzy Dodaj własny

 1. Podsyłam narzeczonemu, on to ogarnie i przełoży na nasze domowe sprawy. Dzięki!

  Polubione przez 1 osoba

 2. Natalia Stós pisze:

  Masz bardzo ciekawego bloga 🙂 Przeglądałam kilka wpisów i podoba mi się, że tłumaczysz wszystko w prosty sposób – super!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję za miłe słowa. Taki właśnie sobie postawiłam cel, tłumaczyć różne zawiłości na język zrozumiały dla normalnego człowieka 🙂

   Polubienie

 3. babownia pisze:

  Czekam Ula na Twój tekst o ulgach. Dla mnie ważna ta informacja o 28 lutego, dlatego, że do mnie wpływa kilka PITów, w tym kilka drobnych i zawsze się zastanawiam, czy to już wszystko 🙂 Buziaki!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Przy kilku PITach to zawsze pojawia się kłopot, czy aby na pewno wszystkie już dotarły…
   Chciałabym, żeby tekst o aktualnych ulgach pojawił się blogu nie później niż w weekend 🙂

   Polubienie

 4. Bardzo rzetelnie jak zwykle, bardzo nam pomogłaś :* Czekam na kolejny wpis

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jak zwykle jasno i zrozumiale, konkretnie napisane

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s