Jak zorganizować wakacyjny wyjazd…

 Jak zorganizować wakacyjny wyjazd, nie naruszając domowego budżetu?

Lato to okres szczególny dla dzieci i młodzieży, ponieważ kojarzy się z wyczekiwanym przez cały rok odpoczynkiem. O ile dla młodych wakacje to wyłącznie beztroska i relaks, o tyle dorośli mają zwykle gdzieś z tyłu głowy związane z nimi koszty. Wymarzony urlop nie musi być jednak koszmarnie drogi. Wręcz przeciwnie – może się okazać, że pobyt w egzotycznym kraju kosztować nas będzie mniej niż wypoczynek nad polskim morzem. Jak planować wyjazd, by nie ucierpiał na tym domowy budżet?

O konieczności wygospodarowania choć kilku dni na wypoczynek nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Warto jednak zadbać, by ten czas wykorzystać jak najbardziej efektywnie.

Sposoby na oderwanie się od codzienności i zapomnienie choć na chwilę o problemach życia codziennego bywają różne. Dla jednych najlepszą opcją jest wylegiwanie się całymi dniami na plaży lub przy basenie, dla innych aktywne zwiedzanie, sport, czy dobra książka… Planując urlop koniecznie uwzględnijmy indywidualne preferencje i nie starajmy się ich na siłę zmieniać, ponieważ efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Co w sytuacji, gdy wiemy już jak chcemy wypoczywać, jesteśmy w stanie określić przybliżony termin naszej dostępności i dysponujemy pewnymi, aczkolwiek niewielkimi środkami, które możemy na ten cel przeznaczyć?

Nie pozostaje nam nic innego jak zabrać się za działanie. Niewielki budżet nie powinien spędzać nam snu z powiek, gdyż urlop życia wcale nie musi kosztować wiele. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach i poświęcić nieco czasu na przygotowanie się do wyjazdu.

20180807 pg zd2

Po pierwsze: Organizacja budżetu

Nie da się ukryć, że podróże kształcą, ale też… kosztują. Bez względu na kierunek wyjazdu i czas pobytu, konieczne jest zgromadzenie pewnych środków na ten cel. Urlop to dla wielu doroczne święto, które jest na stałe wpisane do kalendarza. Warto zatem gromadzenie środków na jego organizację rozpocząć możliwie najwcześniej. Odkładając każdego miesiąca nawet niewielkie kwoty, możemy zgromadzić wystarczająco duży kapitał, aby pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Odkładając 200 złotych miesięcznie, przy założeniu miesięcznej kapitalizacji i rocznej stopy procentowej na poziomie 3%, po 12 miesiącach zgromadzimy aż 2 432 złote. Zwiększenie miesięcznej składki zaledwie o 100 złotych, pozwoli się cieszyć po roku 3 648 złotymi.

Masz problem z oszczędzaniem? Wiele banków oferuje możliwość automatycznego przelewania środków na rachunek oszczędnościowy lub tzw. saver’y, czyli systemy zaokrąglające do pełnych złotych kwoty transakcji dokonywanych przy pomocy karty płatniczej i automatycznie lokujące je na oprocentowanym rachunku. Działania tego typu nie przyczynią się do zrujnowania domowego budżetu, a pozwolą zbudować całkiem pokaźny fundusz urlopowy.

20180807 pg zd3

Po drugie: Lokalizacja

Bez względu na to, jaki będzie cel naszej podroży – zawsze istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu w cenie niższej niż nam się początkowo wydawało. Nie zmienia to jednak faktu, iż pewne kierunki wyjazdów są droższe i dysponując niewielkim budżetem, nie warto myśleć o takich destynacjach jak: Malediwy, Islandia czy Dubaj. Rozsądnie będzie też odrzucić modne kurorty zlokalizowane w znacznie mniejszej odległości od Polski – francuską Niceę, włoskie Sorrento czy hiszpańską Ibizę, która uchodzi za jedną z najdroższych wakacyjnych lokalizacji w Europie.

O jakich zatem kierunkach powinniśmy myśleć planując budżetowy urlop?

Możliwości jest naprawdę sporo – wspomnieć warto chociażby o bułgarskim Słonecznym Brzegu, który uznawany jest za jeden z najtańszych kierunków wakacyjnych wyjazdów, południowej Hiszpanii (Malaga, Marbella, Torremolinos, Benalmádena) czy portugalskim Algarve. W miejscach tych nie tylko znajdziemy względnie niedrogi nocleg, ale też przystępne ceny w sklepach i restauracjach.

Istotna przy planowaniu niedrogiego wypoczynku jest wysoka elastyczność względem lokalizacji. Może się bowiem okazać, że w momencie planowania wyjazdu natkniemy się na niezwykle korzystną promocję, która pozwoli nam na spore oszczędności lub wyjazd do miejsca, które ze względu na wysokie przeciętne koszty z góry odrzuciliśmy.

 

Po trzecie: Samodzielnie czy z biurem podróży?

Planując wakacyjny wyjazd mamy zwykle dwie opcje do wyboru – skorzystać z oferty biura podróży lub zająć się wszystkim samodzielnie. Pierwsza opcja choć wygodna, niestety jest też dość kosztowna.

Dlaczego? Biuro podróży jako pośrednik zarabia na organizowaniu wyjazdów i do wszystkich swoich usług dolicza marżę. Różnice w wysokości kosztów zorganizowania tych samych wakacji samodzielne vs. skorzystania z gotowej oferty biura podróży mogą być naprawdę znaczące – szczególnie jeśli mowa o rodzinnym wyjeździe, w przypadku którego koszty mnożone są zwykle przez 3 lub 4 osoby.

Jeśli mimo wszystko nie zamierzamy samodzielnie planować swojej podróży, koniecznie dokładnie porównajmy dostępne oferty i zajrzyjmy do serwisów typu Groupon. Działając w ten sposób, będziemy mogli z dużym prawdopodobieństwem zaoszczędzić niemałe pieniądze.

Jak poradzić sobie z samodzielną organizacją urlopu?

Rozsądnie będzie uczyć się na błędach innych i stosować się do wskazówek profesjonalistów, które znaleźć można na licznych blogach podróżniczych. Niezwykle pomocne będą również wyszukiwarki tanich lotów, fora dyskusyjne, grupy w mediach społecznościowych oraz serwisy gromadzące najkorzystniejsze oferty wakacyjnych wyjazdów czy lotów, a ponadto porównywarki cenowe (np. Trivago czy Booking) oraz serwisy takie jak Airbnb czy Couchsurfing.

20180807 pg zd1

Po czwarte: Kwestie organizacyjne

Wybierając się za granicę, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Taki wyjazd wiąże się z koniecznością dysponowania lokalną walutą. O jej zakupie rozsądnie będzie pomyśleć z wyprzedzeniem, co pozwoli na wykorzystanie korzystnego kursu. Kupując na ostatnią chwilę nie mamy już zbyt dużego pola manewru. Zamiast w tradycyjnym kantorze, dokonajmy wymiany w kantorze online, a w portfelu zostanie nam sporo gotówki. Ponadto przydatna może być karta wielowalutowa (np. Revolut) lub karta walutowa wydawana przez polski bank – noszenie sporej gotówki przy sobie to nie najlepszy pomysł.

Jeszcze przed wyjazdem pomyślmy także o sposobie spędzania czasu wolnego na miejscu. Wiele atrakcji możemy z wyprzedzeniem zarezerwować online w dużo korzystniejszych cenach – szczególnie, jeśli zdecydujemy się na opcję pakietową. Niektóre atrakcje mogą być naprawdę kosztowne, jednak przy odrobinie wysiłku można dla nich znaleźć znacznie tańsze lub wręcz bezpłatne alternatywy.

Duża część wakacyjnego budżetu wydawana jest na jedzenie oraz napoje, a tu jak wiadomo rozpiętość cenowa może być naprawdę znacząca. Przeglądając fora podróżnicze w kilka chwil przygotujemy sobie listę lokali, w których spróbujemy lokalnej kuchni w dobrej cenie.

Brak takiej listy wcale nie stawia nas na straconej pozycji. Wystarczy podążać śladem lokalnej ludności i wybierać dokładnie te same sklepy i lokale, w których oni się stołują. Zadowolenie gwarantowane, a i budżet uratowany.

 Nie da się ukryć, iż organizacja wczasów przy niewielkim budżecie nie jest prostym zadaniem. Wymaga sporego zaangażowania, czasu i posiadania zmysłu łowcy. Nie warto się jednak zniechęcać, gdyż samodzielnie organizowane wyprawy dostarczają ogromnej satysfakcji. Co więcej, podczas takiego planowania i poszukiwania można się sporo dowiedzieć na temat lokalnej kultury, zwyczajów i historii, odkryć niezadeptane jeszcze przez turystów zakątki i nabyć doświadczenia, które zaprocentuje przy organizacji każdego kolejnego wyjazdu.

Autorką wpisu gościnnego jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl

2 Komentarze Dodaj własny

  1. Edyta pisze:

    Też uważam, ze odkładanie wcześniej mniejszych kwot to najlepsze rozwiązania. Nie obciąża tak bardzo miesięcznego budżetu, a do wakacji może się uzbierać całkiem spora suma. Jeśli chodzi o wycieczki z biura podróży, to dla całej rodziny faktycznie może wyjść sporo, ale już dla 2 dorosłych osób można złapać naprawdę tanie last minute, którego ceny nie obniży nawet samodzielna organizacja 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s