PIT, nowy ZUS i smog…

Mamy już luty, czas więc powoli myśleć o naszych obowiązkach podatkowych. Ci którzy prowadzą działalność gospodarczą już jutro muszą zapłacić składki ZUS w nowej wysokości, a 20-tego lutego zapłacić pierwszą zaliczkę na podatek dochodowy za styczeń 2019. Reszta ma jeszcze trochę czasu na rozliczenie się z dochodów za rok 2018, bo aż do końca kwietnia.  A i urzędnicy bardzo nam w tym roku pomogą. Warto też już przyjrzeć się nowej uldze na termoizolacje, żeby wykorzystać pojawiającą się szanse na znaczne zmniejszenie podatku w roku kolejnym.

Jutro 11 luty 2019r, wszyscy przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników muszą zapłacić składki ZUS w nowej wysokości. Jeśli ktoś opłaca je od wartości minimalnej będzie to kwota: 1.316,97 gdy opłata dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe, albo kwota 1.246,92 zł gdy tej składki nie płaci.

Składki preferencyjne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (maksymalnie przez 2 lata można z nich korzystać) to odpowiednio 555,89 zł i 539,35 zł.

We wszystkich wymienionych wysokościach składek, składka zdrowotna wynosi:   342,32 zł , co daje możliwość odliczenia od podatku kwoty 294,78 zł. Przyda się ta informacja do rozliczeń z US.

Od 1 stycznia 2019 jest jeszcze oczywiście możliwość opłacania składki dla małego przedsiębiorcy, ale tu wysokość składki zależy od zadeklarowanych obrotów w roku 2018. Więcej na ten temat pisałam w tekście Niski ZUS? 8.01 to ważna data, do którego zainteresowanych odsyłam i przypominam, że do 11.02 powinny te osoby złożyć w ZUS specjalną deklarację ZUS DRA cz. II.

Do 20 lutego jest kolejny termin dla przedsiębiorców, a mianowicie konieczność opłacenia składki podatku dochodowego za miesiąc styczeń. Tu przypominam, że od jakiegoś czasu nie ma konieczności płacenia zaliczki na podatek jeśli narastająco w danym roku nie przekroczyła ona 1.000 zł. Gdy zaliczka przekroczy 1.000 zł musimy oczywiście zapłacić ją w całości. Nie zostaniemy obciążeni odsetkami, nie będzie też z tego powodu żadnych innych kłopotów z US. Rozliczymy się oczywiście ostatecznie w PIT rocznym. W tym roku mamy nowy przepis, że nie trzeba zgłaszać urzędowi oświadczenia, że chcemy zmienić sposób opłacania składek. Wystarczy, że zgodnie z tym nowym sposobem zaczniemy te zaliczki płacić, a tą informację zadeklarujemy w PIT rocznym za rok 2019. Więcej o rodzaju zaliczek pisałam tutaj.

I to tyle szczegółów tylko dla przedsiębiorców, wszyscy mamy przed sobą  teraz konieczność rozliczenia PITów rocznych. W tym roku możemy zrobić to znacznie wcześniej, ponieważ PITy z pracy powinniśmy otrzymać do końca stycznia. Dodatkowo fiskus uruchamia nową funkcję tzw: Twój e-PIT. Będzie ta funkcja dostępna od 15 lutego. Po zalogowaniu się do systemu znajdziemy przygotowany dla nas PIT na podstawie przesłanych przez pracodawców PITów oraz po uwzględnieniu naszych preferencji, np. rozliczenia z małżonkiem. My tylko możemy go zweryfikować, zatwierdzić, albo poprawić. Jeśli tego nie zrobimy 30.04 urząd zaakceptuje PIT przygotowany przez nich. Ja bym się jednak bała czekać do końca i wierzyć że wszystko jest ok. Lepiej zajrzeć i kliknąć. A nuż nas gdzieś system zgubi?  Albo nie rozliczy nam ulgi na dzieci. Mamy oczywiście też prawo do rozliczenia innych ulg, a tego fiskus już nie może wiedzieć. Ulgi niestety obowiązujące w roku 2018 się nie zmieniły. Dlatego odsyłam do mojego tekstu z poprzedniego roku, gdzie znajdziecie szczegóły w tym temacie. Zmieniła się za to  kwota wolna od podatku dla osób bardzo mało zarabiających, w poprzednim rozliczeniu nie płaciły w ogóle podatku osoby zarabiające ROCZNIE do 6.600 zł, teraz jest to 8.000 zł. Programy z których skorzystamy rozliczając PIT na pewno będą o tym „pamiętać” i rozliczą podatek prawidłowo.

Pamiętać muszą o dopisaniu do PIT dodatkowych dochodów z działalności nierejestrowanej osoby, które w 2018 takową wykonywały (do 1.050 zł miesięcznego przychodu). W roku 2019 limit ten będzie wynosił dla KAŻDEGO miesiąca 1125 zł. O zasadach obowiązujących w tym temacie pisałam więcej tutaj.

Gdybyście mieli jakieś wątpliwości w rozliczeniu PIT to odsyłam do fajnie napisanego poradnika na stronie e-pity. Znajdziecie tam też szczegółowe poradniki do niektórych konkretnych przypadków.

Zwrot z PITa rocznego, jeśli złożymy go 15.02 lub później elektronicznie to 45 dni, nie warto więc składać PITa w wersji papierowej bo wtedy poczekamy tradycyjnie 3 miesiące.

Jeszcze jeden temat chciałam Wam przedstawić, jest nią nowa ulga podatkowa, która obowiązywać zaczęła od 1.01.2019, a mianowicie ulga termomodernizacyjna dzięki której mamy żyć i oddychać czystszym powietrzem. Piszę o tym dlatego, że warto o tym wiedzieć już dzisiaj i jeśli macie w planach zmiany w swoich domach w tym zakresie to warto zbierać faktury. Muszą to być faktury od firm będących podatnikami VAT co może być istotne. Nie ma wielu uwarunkowań dla tej ulgi, a wydatki można do kwoty 53.000 zł rozliczyć od osiągniętego dochodu. Nawet jeśli brakło by wam dochodu to można ulgę rozliczyć też w kolejnych latach. Dodatkowo na tego typu wydatki można dostać dotację z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można też dostać na ten cel pożyczkę  z preferencyjnym opodatkowaniem. Bardzo dokładnie na ten temat napisał magazyn Murator Plus. Podsyłam więc link do artykułu tutaj.

Można naprawdę sporo zaoszczędzić na płaconych podatkach. Maksymalnie osoba płacąca podatek wdg stawki 18% zyskać może 9.540 zł, a osoba, której dochody mieszczą się w wyższym progu aż 16.960 zł. Dość że możemy dużo zaoszczędzić, to jeszcze będziemy żyć w lepszych warunkach. Ulga jest więc zdecydowanie warta polecenia.

Podobają Wam się udogodnienia wprowadzone przez fiskusa? Może już niedługo nie będziemy musieli się w ogóle martwić składaniem jakiś PITów? Niestety jednej rzeczy nikt za nas nie zrobi, jak trzeba to musimy podatek dopłacić. Ale biurokracje zrobią za nas urzędnicy.

Winna jestem Wam jeszcze wyjaśnienie, skąd taki obrazek do tego tekstu. Szukałam w swoich archiwach zdjęcia na którym główną rolę będzie grał smog, ale… nie mam takich zdjęć bo i po co je robić? Dlatego zdecydowałam się na zdjęcie wręcz odwrotne do szukanego. To o czym marzę, czyli góry, góry, góry i oczywiście czyste powietrze 🙂

6 Komentarzy Dodaj własny

 1. itysia pisze:

  O, widzę, że fiskus na wzór UK chce ułatwić życie ludziom, bardzo się cieszę 🙂 Obawiałam się, że to tylko pogłoski 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dobre wiedzieć, że uczymy sie od innych dobrych rozwiązań 🙂

   Polubienie

 2. Takie udogodnienie na pewno przyśpieszy nasze rozliczenie 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s