Twoja firma się rozwija? Zobacz, jak zatrudnić pierwszego pracownika

dnia

Szybki rozwój Twojej firmy generuje coraz większe zyski i szersze możliwości? Myślisz o zwiększeniu liczby klientów, ale nadmiar obowiązków Cię przytłacza? Najwyższy czas zatrudnić kogoś do pomocy! Sprawdź, z czym wiąże się zatrudnienie pracownika na etat.

Zatrudnienie pierwszego pracownika to ważny krok w rozwoju przedsiębiorstwa. Oczywiście wiąże się z kosztami, jednak szybko się one zwracają. Nowy pracownik to nowe moce przerobowe, a to z kolei więcej obsłużonych klientów i wyższe zyski. Warto jednak dobrze się do tego kroku przygotować i pamiętać wszystkich o formalnościach, z jakimi wiąże się zatrudnienie pracownika.

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Wbrew pozorom poszukiwanie pracownika nie jest wcale sprawą prostą. Nawet jeśli zamieścisz ogłoszenie, na które odpowie sto osób, żadna może nie spełnić wymaganych oczekiwań. Dlatego zanim puścisz w świat wieść o wakacie w swojej firmie, konkretnie sprecyzuj swoje oczekiwania.

Ustal, jakie zadania będzie wykonywał przyszły pracownik. Określ zakres jego obowiązków i odpowiedzialności. Dokładnie oblicz, jakie możesz zaoferować mu wynagrodzenie. Jeśli nie jest to wysoka kwota, może wystarczy zatrudnić kogoś na pół etatu? W takiej sytuacji warto rozważyć także zatrudnienie studenta, którego odpowiednio się przeszkoli lub zdecydować się na ofertę stażu (np. z urzędu pracy). Czym lepiej sprecyzowane oczekiwania, tym większa szansa na znalezienie osoby, która im sprosta.

Zastanów się też, czy wśród Twoich znajomych lub znajomych znajomych nie ma kogoś, kto poszukuje pracy i mógłby sprawdzić się na oferowanym stanowisku. Jeśli nie, zamieść ogłoszenie w Internecie – to lepsze miejsce niż papierowa gazeta, ponieważ trafi do szerszego grona osób. Poświęć czas na przejrzenie CV i zaproś na spotkanie wybranych kandydatów.

Możliwe formy zatrudnienia

Decydując się na zatrudnienie pracownika, musisz przede wszystkim wybrać rodzaj umowy, którą chcesz podpisać. Najbardziej kosztowna dla pracodawcy, a przy tym najbardziej pożądana przez większość potencjalnych pracowników, jest umowa o pracę. Przedsiębiorcy zatrudniający po raz pierwszy często poszukują alternatyw dla tej formy zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, iż oprócz kosztów trzeba też wziąć pod uwagę specyfikę działalności i charakter pracy, jaką ma wykonywać przyszły pracownik. Nie każda forma zatrudnienia jest bowiem możliwa w pewnych okolicznościach.

 • Umowa o pracę to podstawowa forma zatrudniania, regulowana w głównej mierze przez Kodeks pracy. Jeśli pracownik ma wykonywać swoje obowiązki pod kierownictwem pracodawcy, w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, to właśnie tę formę należy wybrać przy zatrudnianiu.
 • Umowa zlecenie daje większą swobodę wykonawcy, który sam decyduje, kiedy i w jakiej mierze wykonuje powierzoną pracę. Ta forma zatrudnienia podlega obowiązkowemu oskładkowaniu – emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu i wypadkowemu (składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne).
 • Umowa o dzieło to tzw. umowa rezultatu. W wypadku tej formy zatrudniania nie istnieje coś takiego jak wynagrodzenie minimalne. Przedmiotem umowy jest wykonanie konkretnego, określonego zadania. Z umowy o dzieło nie odprowadza się składek społecznych i zdrowotnych.
 • Umowa B2B, czyli samozatrudnienie, to dość kontrowersyjna forma współpracy. Przede wszystkim nie jest zbyt korzystna dla pracownika, który sam musi odprowadzać składki, obliczać i płacić podatki, nie ma prawa do płatnego urlopu ani minimalnego wynagrodzenia. Samozatrudnienie to w rzeczywistości współpraca dwóch firm, rozliczana na podstawie faktury wystawionej przez wykonawcę powierzonych zadań.

Zatrudnianie pracownika krok po kroku

Najwięcej formalności wiąże się oczywiście z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie jest to podstawowa forma współpracy między pracownikiem a pracodawcą – w większości przypadków to właśnie stosunek pracy powinien łączyć przedsiębiorcę i jego pracownika. Gdy już znajdziesz odpowiednią osobę, czeka na ciebie kilka formalności. Nie są one skomplikowane, jednak by stosunek pracy został zawarty zgodnie z prawem, należy o nich bezwzględnie pamiętać.

Krok 1: Gromadzenie informacji

Skonstruowanie poprawnej umowy o pracę wymaga uzyskania odpowiednich danych od przyszłego pracownika. W tym celu wypełnia on kwestionariusz osobowy – gotowe wzory tego dokumentu znajdziesz na wielu stronach internetowych. Potrzebne też będą świadectwa pracy zatrudnianej osoby oraz dokumenty potwierdzające uzyskane przez nią kwalifikacje (m.in. dyplomy ukończenia szkół, uczelni, kursów). Na podstawie takich informacji można już skonstruować umowę o pracę.

Krok 2: Poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Gotową umowę o pracę przedstaw przyszłemu pracownikowi do wglądu. Na tym etapie może on jeszcze negocjować warunki zatrudnienia i sugerować zmiany. W umowie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pracy, jaką wybrana osoba ma wykonywać. Dokument określa rodzaj i strony umowy, datę jej zawarcia, rodzaj pracy, miejsce wykonywania obowiązków, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie ze wskazaniem składników wynagrodzenia, a także datę rozpoczęcia pracy. Umowa o pracę w formie pisemnej musi być zawarta najpóźniej w pierwszym dniu pracy.

Krok 3: Badania lekarskie

Niezależnie od zakresu obowiązków, każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. W tym celu pracodawca kieruje nowo zatrudnionego do placówki medycyny pracy, z którą wcześniej musi podpisać umowę. Koszt badania pokrywa pracodawca. Warto przypomnieć pracownikowi, by wraz z orzeczeniem lekarskim przyniósł fakturę – usługa taka stanowi bowiem koszt w podatku dochodowym.

Krok 4: Szkolenie BHP

W pierwszym dniu pracy nowy pracownik musi przejść szkolenie BHP, zorganizowane przez pracodawcę lub zewnętrzną firmę. Koszt takiego szkolenia nie jest wysoki i zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych za jednego pracownika. Oczywiście opłata za usługę profesjonalnego szkoleniowca leży po stronie pracodawcy. Szkolenie BHP musi być wykonane w czasie pracy, a jego pomyślne zakończenie – udokumentowane oświadczeniem pracownika.

Krok 5: Zgłoszenie do ZUS

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę musi zostać zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu należy wypełnić formularz ZUS ZUA i przekazać go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeniowego, czyli od dnia nawiązania stosunku pracy.

Krok 6: Ewidencja czasu pracy

Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy. Na jej podstawie pracodawca wylicza wynagrodzenie i ustala m.in. liczbę dni przysługującego pracownikowi urlopu. Ewidencja musi zawierać informacje o godzinach pracy danej osoby w tygodniu pracy, w niedziele i święta, a także w godzinach nocnych, na dyżurach i w godzinach nadliczbowych. Do obowiązków pracodawcy należy także ewidencjonowanie urlopów, nieobecności – usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych, a także zwolnień lekarskich.

Krok 7: Założenie i prowadzenie akt osobowych

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca musi prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Akta osobowe pracownika składają się z czterech części, które zawierają odpowiednio:

 • Część A – dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie;
 • Część B – dokumenty związane z nawiązaniem stosunku pracy i przebiegiem zatrudnienia;
 • Część C – dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia;
 • Część D – dokumenty związane z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej lub odpowiedzialności określonej w innych przepisach.

Z początkiem 2019 r. weszły w życie przepisy, które skróciły okres obowiązkowego przechowywania akt osobowych z 50 do 10 lat. Termin ten liczy się od roku następującego po ustaniu stosunku pracy. Ponadto, w nowym stanie prawnym pracodawca może przechowywać akta osobowe zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Dbanie o pracownika

Wypełnienie wszystkich obowiązków nałożonych na przedsiębiorcę przez prawo pracy da nowemu pracownikowi poczucie docenienia i bezpiecznego zatrudnienia. A jak wiadomo, zadowolony pracownik to efektywny pracownik, które daje firmie większe zyski. Inwestycja w rozwój firmy z pewnością zaprocentuje. Pamiętaj tylko, by dbać o swojego pracownika – szkolić go, motywować i doceniać jego wysiłki, a odwdzięczy się on zaangażowaniem i sumiennością przy każdym zadaniu.

 

Autorem artykułu gościnnego jest Jarosław Paduszyński – redaktor bloga ALEO.com, internetowej bazy firm, gdzie edukuje dla małych i średnich przedsiębiorców.

4 Komentarze Dodaj własny

 1. Jakub pisze:

  Spotkałem się ostatnio ze stwierdzeniem, że teraz to nie klient nasz pan a własnie pracownik. Oczywiście w takim sensie, że jeśli mamy zadowolonego pracownika to i nasz przyszły klient taki będzie 🙂 Oby większa ilość pracodawców do tego podchodziło w ten sposób 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. W sumie to prawda. Klient będzie lepiej obsluzony gdy pracownik zadowolony 🙂

   Polubienie

 2. Bardzo dobry artykuł! Myślę, że przyda się wielu firmom!

  Polubione przez 1 osoba

 3. ABC Portfela pisze:

  To prawda sumienny i lojalny pracownik to kluczowy element każdego przedsiębiorstwa, a w szczególności działalności jednoosobowej – gdzie powierzamy mu wypracowany przez nas dotychczasowy poziom.
  Dlatego tak ważne jest, aby sumiennie podejść do tego tematu mimo wszystko kontrolować pracownika/ów i doceniać mniejsze i większe sukcesy wypracowane na rzecz firmy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s