Mieszkanie z TBS?

dnia

Gdy poszukujemy miejsca do zamieszkania możemy wziąć pod uwagę parę możliwości:

– zakup mieszkania za gotówkę

– zakup lokum na kredyt

– wynajem mieszkania na rynku prywatnym

– zamieszkanie z rodziną

– wynajem mieszkania z programu mieszkanie plus

– albo wynajęcie mieszkania w TBS

Pomijam tu pomoc społeczną, na którą niektóre osoby mogą liczyć.

Nasz wybór zależy oczywiście od tego jaką wysokością środków pieniężnych dysponujemy na początku, jaki czynsz co miesiąc będziemy musieli płacić i jaką mamy zdolność kredytową. Im mniejsze to są wartości tym bardziej musimy liczyć na czyjąś pomoc, albo rodziny albo państwa.

W tej chwili są dwa programy wspierające budownictwo. Jednym z nich jest program mieszkanie plus (pisałam o nim tutaj), niestety czynsz jest wysoki i jak na razie niewiele się wybudowało mieszkań z tego programu. Druga opcja to zapisanie się do TBSu. Jest to budownictwo mieszkaniowe wspierane przez instytucje państwowe.

Nie każdy może takie mieszkanie wynająć, trzeba spełnić 2 kryteria przewidziane ustawą. Nie można posiadać innego lokum w tym samym mieście i musimy się zmieścić  w  kryterium dochodowym, a ono nie jest zbyt wysokie i zależy od wielkości rodziny:

– dochód jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może przekroczyć 1,3 przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie o 20%

– dochód dwuosobowego gospodarstwa  nie może przekroczyć tej wartości o 80%

– na każdego kolejnego członka rodziny dodaje się kolejne 40%.

Wskaźnik ten jest publikowany przez GUS do końca kolejnego roku. Na ten moment znamy więc wartości ustalone dla roku 2017. Dla Małopolski wartość 1,3 przeciętnego wynagrodzenia to 1,3 x 4.097,35 zł = 5.326,55 zł,czyli maksymalna wartość dochodu dla jednoosobowego gospodarstwa wynosi: 6.391,87 zł. Wartości wynagrodzenia dla innych województw znajdziecie tutaj.

Czynsz za 1m2 w mieszkaniu wybudowanym przez TBS nie może być wyższy niż:

-4% wartości odtworzeniowej lokalu obliczonej wdg zapisów Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z dnia 26.10.1995 z późniejszymi zmianami,

-albo 5%, liczony w ten sam sposób, dla lokali budowanych  przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego.

Każdy TBS ma swój status albo umowę spółki (w zależności od formy prawnej w jakiej jest prowadzony). Dokument ten zawiera zasady przyznawania mieszkań. Może tam też znajdować się informacja o konieczności wpłacenia kaucji zabezpieczającej należności z najmu, wynosić ona może nawet 12-krotność czynszu miesięcznego.

W statusie są też zawarte warunki przydzielania mieszkań. Między innymi jest to maksymalny metraż jaki „przysługuje” rodzinie, zależy on oczywiście od ilości osób w rodzinie. Znalazłam informacją, że w jednym z TBSów na Dolnym Śląsku ustalono , że np. dla 1 osoby jest to 25 mkw, a dla czwórki 52 mkw.

Z TBS podpisuje się dwie umowy. Jedna na współfinansowanie inwestycji, a druga na wynajem lokalu.

Pierwszą podpisuje się przed albo w trakcie budowy budynku. Osoba ją podpisująca jest zobowiązana współuczestniczyć  w kosztach inwestycji, do wysokości 30% wartości danego mieszkania. Dzięki temu potem może taka osoba  sama (z rodziną oczywiście) zamieszkać w tym mieszkaniu bądź wskazać osobę, która może to zrobić. I tu ciekawostka, opłatę partycypacyjną może wnieść na przykład pracodawca, a potem wskazać, którzy pracownicy mogą w danym mieszkaniu zamieszkać. Opłata ta jest zwrotna gdy dane mieszkanie się opuszcza. Tu trzeba uważać, bo TBS ma dużo czasu na zwrot środków, nawet do roku.

Dlatego też, wiele osób chcąc zmienić miejsce zamieszkania decyduję się „odstąpić” swoje prawa do mieszkania w budynkach Towarzystwa innym osobom. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli tą osobą nie jest najbliższa rodzina trzeba uzyskać zgodę Towarzystwa. Bardzo ważne jest też, żeby dokładnie zapoznać się z umową/umowami poprzedniego najemcy. Tam zawarte są wszystkie szczegóły z tym związane. No i oczywiście zapoznać się z dokumentem założycielskim tego konkretnego TBSu.

Każdy najemca ma obowiązek raz na 2 lata do 31 maja złożyć oświadczenie o dochodach, a na żądanie TBS przedstawić również zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach.

Niezłożenie oświadczenia pozwala TBSowi zwiększyć czynsz najemcy.

  • Gdy kwota dochodów zostanie przekroczona co najmniej o 10% dopuszczalny próg  Towarzystwo wypowie umowę (stawkę) czynszu i podniesie stawkę czynszu o 1% za każdy 1% przekroczenia. Maksymalnie czynsz wyniesie wtedy tyle co w najmie okazjonalnym (szukajcie tej wartości w statucie).
  • Podobnie jeśli przekroczenie będzie  niższe niż 10%, przy czym koszty wypowiedzenia umowy najmu muszą być wtedy  niższe niż zwyżka czynszu. W przeciwnym przypadku umowa nie zostanie wypowiedziana.

Jeśli w trzech ostatnich oświadczeniach dochody najemcy przekraczają o ponad 10% graniczny próg, a w ostatniej deklaracji przekroczą go o 50%, TBS wypowie umowę w całości, co oznacza konieczność wyprowadzenia się z zajmowanego mieszkania.

Za nieprawdziwe oświadczenia oczywiście grozi kara. Dodatkowo trzeba pamiętać, że należy TBS poinformować jeśli nabędzie się prawo do innego lokalu, skutkuje to również wypowiedzeniem umowy najmu i wyprowadzeniem się.

Do roku mniej więcej 2011 można było przejmować mieszkania w TBS na  własność , jednak po zmianie ustawy jest to już niemożliwe. Zainteresowanych odsyłam do Ustawy.

Zamieszkanie w TBSie jest alternatywą dla możliwości zamieszkania poza domem rodzinnym dla wielu młodych osób. Trzeba jednak pamiętać o formalnościach zanim podejmie się taką decyzję. Przede wszystkim ważne jest, żeby bardzo dobrze zapoznać się z dokumentami założycielskimi konkretnego TBSu, na terenie którego chcielibyśmy zamieszkać. Szukajmy więc dostępu do treści statusu, jeśli jest TBS prowadzony w formie spółdzielni,bądź umowy spółki gdy mamy do czynienia ze spółką. A jeśli chcemy przejąć mieszkanie po innym najemcy musimy znać też umowę poprzedniego najemcy, bardzo prawdopodobne, że taka sama zostanie nam zaproponowana.  Działanie TBSów jest regulowane Ustawą, kierują się więc jej zapisami  i właśnie dokumentami wewnętrznymi. To na ich podstawie ustalają wszelkie warunki wynajmowania mieszkań.

TBS to jednak jedno z tańszych sposobów na samodzielne mieszkanie. Musimy jednak mieć już trochę oszczędności na wpłatę naszego wkładu partycypacyjnego i ewentualnej kaucji. Jeśli jednak nie mamy zdolności kredytowej, żeby wziąść komercyjny kredyt,  a nasze zarobki nie pozwalają na wynajem mieszkania na wolnym rynku nie specjalnie mamy wybór.

Jeśli jesteście zainteresowani innymi tematami związanymi z mieszkaniem, kredytem itp. zapraszam do przeczytania innych moich tekstów:

A może tak pójść na swoje?

Na swoim garnuszku

Mieszkanie Plus

Zdolność kredytowa

65% wkładu własnego?

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. Babownia pisze:

    Ula, strasznie skomplikowane te wymagania 😦 myślałam, że może coś dla córki) , ale MATKO, może zbyt jestem zmęczona po podrózy, ale mnie przeraziły zasady.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s