ABC Ekonomii czyli pierwsze kroki w świecie finansów

Na początku lipca niespodziewanie trafiłam na książkę dla dzieci „ABC Ekonomii czyli pierwsze kroki w świecie finansów”. Niespodziewanie, bo jeszcze 3 dni wcześniej nie wiedziałam, że będę w Warszawie na pikniku w ogrodach Łazienkowskich organizowanych przez Ambasadę USA.  Była to bardzo ciekawa impreza, z wieloma sponsorami, do tego promująca ekologię i jak się później okazało również finanse dla najmłodszych.

Autorami książki są Wiktor Czepczyński i Żaneta Kupczyk, a wydana została przez ABC-Czepczyński sp. z o.o.  sp. k. Książka została wydana przy patronacie Unicef. Dodatkowo z każdego sprzedanego egzemplarza 4 zł wraca do UNICEF oczywiście dla dzieci.

Książka skierowana jest do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Autorzy w bardzo przystępny sposób przybliżają maluchom świat pieniędzy. Zawiera 12 opowiadań, w których głównymi bohaterami są Zosia i Maks.  Jest kolorowa, z masą obrazków  i zawiera aż 190 stron.

Pewno nieraz mieliście problem jak kupić prezent dla jakiegoś malucha, który będzie mądry ale i ciekawy. Ta książka zdecydowanie do takich prezentów należy.

Mali bohaterowie zadają dorosłym dziesiątki pytań. Pytają o pieniądze, ale i o ceny, czy pracę. Chcą się dowiedzieć jak można spełnić marzenia i jak zaoszczędzić na ich spełnienie. Dzieci dowiadują się co to takiego pożyczka, że należy ją oddać, czy jak planować swój budżet domowy. Oczywiście wcześniej dowiedzą się co to takiego. Co ciekawe w książce znajdzie się też opowiadania o tym jakie są zawody i co to jest praca. Autorzy wspomnieli też o wolontariacie. Dzieciaki dowiedzą się też co to takiego reklama. Dzieci mogą też przeczytać (posłuchać) o obowiązkach domowych.

Książka bardzo mnie zaciekawiła. Jest świetnie napisana, super zilustrowana. Każde pojęcie jest wyjaśnione w prosty ale ciekawy sposób maluchom. Cieszy to, że w tak przystępny sposób autorzy docierają do najmłodszych. I to w temacie, który często jest pomijany przez rodziców i nauczycieli. A jest to temat bardzo ważny, my rodzice często nigdy nie usłyszeliśmy w naszym dzieciństwie nic na tematy ekonomii. Tematy jakże ważne w późniejszym życiu. Zachęcam do poszukiwania tej książki. Z tego co udało mi się znaleźć w internecie jest prowadzona na szeroką skalę akcja propagująca w przedszkolach i szkołach tą książkę. Warto zajrzeć na stronę https://abc-ekonomii.edu.pl/, gdzie można przeczytać o projekcie. Autorzy chwalą się dotarciem do 80 tysięcy osób w 30 miejscowościach (co pewno ciągle się zmienia).

Można na tej stronie też zobaczyć fragment książki https://abc-ekonomii.edu.pl/wp-content/uploads/2018/06/ksiazka-abcekonomii.pdf z jednym z opowiadań, tym które opowiada co to są pieniądze.

Książka została wydana (z tego co wiem) w przynajmniej dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. A pewno w znacznie większej ilości, skoro jak  można przeczytać na Fan page projektu, książka trafiła nie tylko do Polskich maluchów, ale i do Francji, Turcji, Argentyny, USA czy do Indonezji. Jestem pewna spodoba się i rodzicom i dzieciom i powinna spodobać się też nauczycielom na całym świecie.

Jak tylko będziecie mogli ją nabyć zdecydowanie polecam obdarować wszystkie maluchy w waszej rodzinie. Ta wiedza na pewno się im w życiu przyda.

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. dianalitwindolezinska85 pisze:

    Ciekawa wskazówka co do lektury 🙂 Dzięki Ula!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s