Masz małą firmę i myślisz że Ciebie Split Payment nie dotyczy???

dnia

Tu niestety możesz się mylić. Sądzisz zapewne, że nie sprzedajesz żadnych wrażliwych produktów, więc się tematem nie interesujesz. To niestety zbyt duży skrót myślowy.

Ale może po kolei.

Od początku listopada 2019r. weszły w życie przepisy ustawy o VAT, które zobowiązują niektórych podatników VAT do płacenia za zakupy firmowe z zastosowaniem tzw. Mechanizmu Podzielonej Płatności. Chodzi o towary i usługi wymienione w nowym załączniku do ustawy VAT, tzw. załączniku nr 15.

Znalazły się tam już nie tylko usługi budowlane świadczone jako podwykonawca, czy wyroby stalowe ale również komputery, paliwa, części samochodowe. Ważne, że musimy zastosować obowiązkowe SP tylko wtedy gdy faktura jest większa niż 15.000 zł brutto, a na fakturze jest przynajmniej jedna pozycja, która znajduje się w załączniku 15.

Ale w czym problem dla małych firm. Otóż w tym, że wiele małych firm nie posiada firmowego rachunku bankowego, nie miały do tej pory takiego obowiązków. Tymczasem, zapłata ze Split Payment nie jest możliwa, jeśli ma się tylko rachunek ROR…. To taka trochę pułapka. Może się przecież zdążyć, że mniejsza firma musi kupić sprzęt elektroniczny, fotograficzny, czy też kupi części zamienne do samochodu. Nie można faktury zapłacić ani gotówką, ani kartą płatniczą czy kredytową. Można fakturę powyżej 15.000 zł z oznaczeniem Mechanizm Podzielonej Płatności zapłacić bez przykrych konsekwencji tylko przelewem zaznaczając Split Payment. Jeśli tego się nie zrobi grożą kary.

W ostatnim czasie weszły też inne przepisy, te dotyczące Białej Księgi. Są to przepisy, które też wymuszają na małych przedsiębiorcach posiadanie konta bankowego firmowego. Chodzi o wchodzące od 1 stycznia 2020r. konsekwencje nieopłacania faktur (też powyżej 15.000 zł) przelewem i to na konto/z konta zgłoszonego do US. Konto ROR zgłoszone być nie może jako firmowe. Dlatego potrzebne jest konto firmowe. Oprócz konsekwencji podatkowych, warto też się zastanowić nad konsekwencjami biznesowymi. Jak myślicie, czy będziecie wiarygodni dla waszych klientów gdy nie znajdą oni waszego numeru konta bankowego na liście Ministerstwa Finansów? Moim zdaniem niestety nie.

Dlatego warto się zdecydowanie zastanowić nad założeniem konta firmowego jeśli go nie macie. Trafiają się oferty banków bezkosztowe, choć przez jakiś czas nie pobierają one opłat za podstawowe usługi: prowadzenie konta czy wysyłanie przelewów.  Nie chcę tu nikogo reklamować, ale jak posłuchacie reklama od razu będziecie wiedzieć o które banki chodzi.

Z dobrych wiadomości, jeśli już ktoś zapłaci Wam na rachunek VAT jakieś pieniądze to można z nich zapłacić innemu kontrahentowi kwotę VAT, oczywiście można zapłacić do US za VAT, a od niedawna również można płacić za inne podatki i składki ZUS. Co prawda banki jeszcze nie dostosowały swoich programów do tej sytuacji, ale zapewne lada chwila to zrobią. Jeśli nie wykorzystacie tych środków na ww przelewy a chcielibyście z nich skorzystać, musicie prosić US o zwrot, a to niestety trochę trwa.

A zła wiadomość jest taka, że w firmie w której pracuję w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów dostaliśmy na ten rachunek kwotę większą niż do tej pory otrzymywaliśmy przez miesiąc….  Firmy mając kłopot polegający na rozróżnianiu, którą fakturę zapłacić w MPP, a którą nie, stosują uproszczenie i … płacą za wszystkie faktury w ten sposób. I to niedobrze niestety wróży na kolejne miesiące i płynność większości polskich firm, szczególnie z branż najsłabszych finansowo, jak choćby branża budowlana.

Nie chciałam w tym tekście przytaczać zbyt wiele szczegółów związanych z tymi zmianami. Jeśli chcecie poczytać więcej, odsyłam do poniższych stron:

https://www.gov.pl/web/finanse/od-1-listopada-mpp-obowiazkowy-dla-wybranych-transakcji

https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/biala-lista-wykaz-podatnikow-vat-kiedy-wejdzie-w-zycie/v3ezp28

A jeśli mogę Wam w czymś pomóc pytajcie w komentarzach, czy też korzystając z podanego adresu mailowego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s