Jak złożyć wnioski do ZUS

Złożyliście już wniosek do ZUS o zwolnienie z płacenia składek ZUS za siebie bądź też za waszych pracowników? Macie czas do końca czerwca 2020, żeby móc z tej ulgi skorzystać. Ważne, żebyście NIE ZAPŁACILI składek ani za marzec, ani za kwiecień ani za maj. Oczywiście pod warunkiem, że macie prawo do takiego zwolnienia.

A kto ma prawo:

– każdy mikro przedsiębiorca, który zgłosił do ZUS w na koniec lutego 2020r mniej niż 10 pracowników, do tej liczby nie dolicza się właściciela firmy

– działalność gospodarcza była wykonywana wcześniej niż 1 lutego 2020

-konieczne jest złożenie normalnie deklaracje ZUS za marzec, kwiecień i maj.

– no i ostatni warunek, złożenie wniosku do ZUS o zwolnienie ze składek.

Jeśli masz księgową nie będzie z tym problemu, ona, bądź biuro rachunkowe zrobi to za Ciebie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości musisz zrobić to sam.

Ci, którzy zatrudniają pracowników musieli już wcześniej składać deklaracje ZUS drogą elektroniczną, nie będą mieć więc z tym problemu. Ale trzeba pamiętać, że osobny wniosek bardzo często trzeba złożyć też za właściciela firmy. Jeśli jesteś wykazani wraz z pracownikami na jednej deklaracji w ZUS, wniosek jest jeden. Jeśli tak nie jest musicie złożyć osobny wniosek dla każdego właściciela. Chcąc skorzystać ze zwolnienia należy złożyć wniosek  RDZ wraz z załącznikiem. Więcej szczegółów pod linkiem do ZUS

Jest też jeszcze inna możliwość uzyskania pomocy z ZUS, tzw. Postojowe dla prowadzącego działalność gospodarczą. Mowa o kwocie 2.080 zł, bądź 1.300 zł.

Wyższa kwota wypłaty przysługuje jeśli:

– prowadziłeś działalność przed 1 lutego 2020 ,

– przychód (w rozumieniu podatku dochodowego) był w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku niższy przynajmniej o 15% od miesiąca jeszcze wcześniejszego. W tej chwili mówimy o tym, że przychód za marzec był niższy niż przychód za luty.

– dodatkowo przychód musiał  być niższy niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału .

–  nie zawiesiłeś działalności

– nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych

– jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu

Niższą z kwot otrzymają przedsiębiorcy, którzy opłacają podatki na podstawie tzw. karty podatkowej i nie są płatnikami VAT. Jeśli chcesz skorzystać z tej pomocy musisz złożyć wniosek RSP-D.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie ZUS pod tym linkiem: ZUS

 

Jak złożyć wnioski?

– możemy wydrukować druk, wypełnić, podpisać”

– wysłać Pocztą Polską, najlepiej listem poleconym

– osobiście zanieść do ZUS i wrzucić do skrzynek z napisem pomoc koronawirus

– albo wypełnić elektronicznie.

Jeśli wolelibyście zrobić to elektronicznie, a nie macie jeszcze założonego profilu ZUS PUE i chcielibyście zrobić to bez wychodzenia z domu,  to musicie mieć założony (aktywny) Profil Zaufany, bądź mieć możliwość zalogować się przez bankowość elektroniczną.

Jeśli masz jedną z powyższych możliwości, wtedy trzeba się zarejestrować na stronie: https://www.zus.pl/portal/rejestracja.npi?rejestracjaTyp=dlaPrzedsiebiorcy  ale z wykorzystaniem PROFILU ZAUFANEGO, PODPISU ELEKTRONICZNEGO albo właśnie Bankowości elektronicznej.

ZUS rejestracja PUE

Po wejściu będziecie musieli założyć swój profil PRYWATNY. Jest niezbędny do kolejnych czynności.

Będziecie musieli podać swoje dane, a także zaproponować login (chyba najłatwiej mail), a także wymyślić hasło. Hasło musi być co najmniej 8 znakowe, w tym duża i mała litera, liczba ,ale też znak specjalny.  Będziecie musieli podać też prywatny nr NIP jeśli prowadzicie działalność gospodarczą.

Gdy uda Wam się przejść tą drogę, możecie od razu wejść do portalu ZUS PUE.

Tam w zakładce Płatnik (potwierdzić aktywację), znajdziecie okna:

Dokumenty i wiadomości

Dokumenty robocze

Aby utworzyć nowy dokument wybieracie Utwórz nowy. Pierwszy z wniosków, o którym pisałam to RDZ, tu musicie pamiętać, że niezbędny jest też załącznik (załącznik do RDZ) . A ten trzeba wypełnić najpierw na platformie, a potem wydrukować, żeby mieć pewność, że wszystko jest Ok, kliknijmy opcję SPRAWDŹ. Jeśli nie ma błędów trzeba go wydrukować podpisać i zeskanować. Dopiero w takiej formie można go dołączyć do wniosku RDZ.

Kluczowe jest podpisanie wniosku RDZ wraz z dołączonym załącznikiem. Będziecie to chcieli zrobić pewno przez Profil Zaufany, niestety bardzo się zawiesza. Ja osobiście parę razy próbowałam to zrobić, a kiedy mnie wyrzucało  z tej opcji, to pomimo zapisania wniosku dokument znikał z bazy…

Aktualizacja 2020-04-14:

Mam potwierdzoną informację, że załącznik do wniosku RDZ został do niego wcielony, jest teraz dodatkową stroną. Nie trzeba go już osobno wypełniać, drukować ani skanować.

Dlatego proponuję najpierw zalogować się do Profilu Zaufanego w nowym oknie. Jeśli Wam się to uda dopiero wtedy w ZUS Pue w  Dokumentach Roboczych skorzystać z opcji: Wyślij. Wtedy zostaniecie poproszeni o podpis, wybierzcie możliwą dla Was wersję podpisu.

Wysłany i podpisany wniosek pojawi się w zakładce Dokumenty Wysłane. Warto go na wszelki wypadek wydrukować i zachować.

Drugi z wniosków RSP-D składa się podobnie. Tu nie ma żadnych załączników Teoretycznie więc będzie łatwiej. Pamiętajcie, że składając wnioski za przedsiębiorcę, konieczne będzie podanie przychodu za marzec, a w drugim wniosku również za luty 2020. . Trzeba podać również numer konta bankowego firmowego na który zostanie przekazana wartość „postojowego” dla przedsiębiorcy.

Powodzenia w wysyłaniu wniosku…

Jeśli prowadzicie spółkę, niestety musicie założyć ZUS Pue również dla spółki, tylko na takim profilu można złożyć wnioski. Tu temat jednak jest bardziej skomplikowany. Niezbędne jest bowiem dostarczenie do ZUS upoważnienia ZUS PEL i ZUS PEL-Z.

Powodzenia w wysyłaniu wniosków…

Jeśli będziecie potrzebować pomocy piszcie, albo w komentarzach do tego maila, albo na blogowego maila prostoofinansach@outlook.com. Nie obiecuję, że odpowiem od razu, większość dnia spędzam w pracy, a tam nie brakuje zajęć. Odpowiem tak szybko jak to będzie możliwe.

 

Dodaj komentarz